StoryEditorASF

Jak zapobiec przypadkowemu zawleczeniu wirusa ASF do chlewni?

29.06.2020., 14:06h
Niestety, rozpoczął się okres, kiedy rolnicy mogą nieświadomie przenieść wirusa afrykańskiego pomoru świń z pola czy lasu do gospodarstwa. Dzików jest coraz więcej, więc przybywa także przypadków zakażonych zwierząt. Jedynym sposobem ochrony stad świń jest więc pełna bioasekuracja gospodarstw, a zwłaszcza dezynfekcja środków transportu.
Zwalczanie wirusa afrykańskiego pomoru świń jest jednym z głównych wyzwań dla producentów trzody chlewnej. ASF jest najaktywniejszy w ciepłe miesiące, dlatego rolnicy, zwłaszcza na terenach zakażonych, muszą zachować szczególne środki ostrożności, by nie przenieść wirusa do gospodarstwa. Afrykański pomór świń jest bardzo odporny na działanie czynników środowiskowych, dlatego jedynie bioasekuracja może ochronić stada przed jego wniknięciem. Stała się ona ważnym elementem w produkcji trzody chlewnej, do którego przywiązuje się wagę jak nigdy dotąd. To najważniejszy, poza redukcją populacji dzików, aspekt w walce z ASF.

Bioasekuracja sposobem na ograniczenie ASF

Bioasekuracja to, najprościej mówiąc, ograniczanie czynników ryzyka i dzięki temu ochrona przed przeniknięciem wirusa do gospodarstwa. Jeżeli rolnik zrobi wszystko, aby jego gospodarstwo było bezpieczne, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przeniknięcia patogenu. Jednak nawet najlepsze strategie mogą się nie sprawdzić, jeśli rolnicy nie zaangażują się sumiennie w ich wdrożenie. Należy zwrócić uwagę na trzy główne elementy:
  • wyznaczanie granic stref, aby ograni...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 06:54