StoryEditorŚwinie

Jak zmniejszyć skutki letniego przegrzania u świń?

17.06.2019., 19:06h
Przyczyną problemów w rozrodzie mogą być choroby lub błędy w zarządzaniu stadem, ale zaburzenia płodności występują też w czasie letnich upałów. Trudno jest całkowicie wyeliminować ten problem, jednak można starać się go zminimalizować.

Czym się objawia i kiedy występuje syndrom letniej niepłodności świń?

W okresie letnim, gdy panują wysokie temperatury, producenci trzody chlewnej borykają się z tzw. letnią niepłodnością. Upał oddziałuje negatywnie na użytkowość rozpłodową loch i knurów, wydłużając zarówno okres do wystąpienia rui po odsadzeniu prosiąt, jak i czas osiągnięcia dojrzałości płciowej przez loszki, a także pogarsza jakość nasienia.

Syndrom letniej niepłodności dotyczy loch pierwiastek i wielo­ródek krytych lub inseminowanych od czerwca do września. Na upały szczególnie narażone są lochy w początkowej (3–4 tygodnie) i końcowej fazie ciąży (ostatnie 2–3 tygodnie). W późnej fazie ciąży może także zwiększać się śmiertelność macior.

Upały w znaczny sposób wpływają na rozród

Stres cieplny zakłóca proces zagnieżdżenia embrionów i obniża przeżywalność zarodków. Wzrasta więc liczba macior powtarzających ruję po inseminacji lub pokryciu w czasie lub wkrótce po rozpoczęciu lata. U loch utrzymywanych w wysokich temperaturach (powyżej 25°C) mniej komórek jajowych ulega owulacji i wskaźnik zapłodnień jest niższy – badania wykazały...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 05:25