StoryEditorBydło mięsne

Jak zorganizować oborę na bydła mięsnego?

13.03.2019., 17:03h
Bydło mięsne najlepiej utrzymywać w oborach wolnostanowiskowych, które powinny być przede wszystkim tanie oraz łatwe do zmodernizowania i rozbudowy. Takie warunki spełniają wiaty ścielone słomą. Dobrze, jeśli nasza obora podzielona jest na trzy strefy: porodówkę, strefę przebywania krów z cielętami oraz kojce dla cieląt, służące do ich dokarmiania.

Jaka powinna być porodówka dla krów mamek?

Kojce porodowe powinny mieć powierzchnię 9 m2. W oborach z głęboką ściółką mogą to być kojce prowizoryczne, zrobione z drewnianych okrąglaków lub rur stalowych, natomiast w oborach boksowych, kojce zazwyczaj montowane są na stałe. Z reguły krowa przebywa z nowo urodzonym cielęciem w kojcu porodowym przez siedem dni, gdyż tyle potrzeba na umocnienie więzi między nimi, ale przede wszystkim jest to optymalny okres do właściwego wykorzystania siary przez cielę. Po tym czasie krowa z cielęciem wraca do  stada.

Strefa przebywania krów z cielętami

W strefie przebywania krów mamek z cielętami, minimalna powierzchnia na krowę wynosi 6 m2 i dodatkowo 1,5 m2 na cielę. W większych stadach bydła mięsnego zaleca się podzielić tę strefę na sektory po 20 mamek z cielętami. Szerokość dostępu do żłobu powinna wynosić od 70 do 100 cm, zależnie od rasy bydła. Jeżeli w oborze będą poidła miskowe, to jedno powinno przypadać na 15 krów, a jeżeli poidła korytkowe – jedno na 30 krów. Poidła miskowe montuje się na wysokości 70–80 cm, a korytkowe – 80–90 cm nad posadzką.

Specjalną strefą tylk...
Pozostało 63% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 04:17