Przeniesienie nadliczbowych prosiąt do mamki powinno się odbyć nie wcześniej niż 24h po wyproszeniu
W jednoetapowym mamkowaniu od lochy, która jest w 21. dniu laktacji, odsadza się jej prosięta i przenosi do odchowalni, a do niej dosadza prosięta z miotów nadliczbowych. Przenoszenie prosiąt do mamki powinno nastąpić po pobraniu przez nie siary od własnej matki, czyli nie wcześniej niż 24 godziny po porodzie.
Mamka pośrednia przy dwuetapowym mamkowaniu
Przy dwuetapowym wyrównywaniu miotów konieczna jest jeszcze tzw. mamka pośrednia, do której w 7. dniu laktacji dosadza się prosięta, a jej własne przenosi się do lochy będącej w 21. dniu laktacji. Prosięta od tej ostatniej trafiają do odchowalni. Przemieszczanie prosiąt, choć ratuje życie nadliczbowych sztuk, może wpływać niekorzystnie na procesy neurohormonalne przygotowujące lochę do kolejnego cyklu produkcyjnego. Jeżeli przy maciorze po 21. dniu laktacji pozostawimy 5–6 jej własnych prosiąt, mogą wystąpić tzw. ciche ruje.
Czytaj więcej: Jak nie stracić nadliczbowych prosiąt z dużego miotu?
Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 37. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.