StoryEditorASF

Jaki będzie rok 2021 na rynku trzody chlewnej?

28.12.2020., 11:12h
Rok 2020 przyniósł kolejne straty spowodowane przez afrykański pomór świń, a wirus rozprzestrzenił się na nowe kraje. W Unii Europejskiej spełnił się najgorszy scenariusz – ASF wykryto w Niemczech. W Brandenburgii do tej pory stwierdzono 287 przypadków u dzików, a w Saksonii – 15. I choć zakażenia w tym kraju dotyczą wciąż tylko dzików, to cały przemysł trzody chlewnej w Europie odczuwa skutki epidemii i wstrzymania eksportu wieprzowiny z Niemiec do Chin.
Wysoka podaż tuczników na początku roku będzie skutkowała utrzymywaniem się niskich cen skupu żywca. Poprawa sytuacji rynkowej spodziewana jest w drugiej połowie roku, choć Chiny zapewniają, że do tego czasu odbudują znaczną część pogłowia trzody chlewnej utraconego z powodu afrykańskiego pomoru świń i zapotrzebowanie z ich strony na importowany surowiec znacznie zmaleje. Eksperci przewidują, że odbudowa produkcji wieprzowiny w Chinach może przyczynić się do spadku unijnego eksportu w 2021 roku nawet o 10%.

Odbudowa sektora trzody chlewnej w Chinach

Państwo Środka bardzo ucierpiało z powodu epidemii ASF, która wybuchła w 2018 roku. Pogłowie świń, dotychczas największe na świecie, zmniejszyło się tam w 2019 roku prawie o połowę. Jednak odbudowa sektora trzody chlewnej ruszyła w błyskawicznym tempie. Jak donosi agencja Reuters, w pobliżu Nanyang (1000 km na południe od Pekinu) powstaje właśnie największa ferma świń na świecie, która docelowo pomieści 84 tys. loch i uzyskane od nich prosięta. Właściciele twierdzą, że jest to obiekt około 10 razy większy od typowej fermy w Stanach Zjednoczonych. W jednym miejscu będzie 21 kilkupiętrowych budynk...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 14:08