StoryEditorświnie

Jaki pora karmienia jest najlepszy dla loch w ciąży?

21.01.2020., 14:01h
Dzięki prawidłowemu żywieniu maciory uzyskają wysoką produkcyjność oraz będą długo użytkowane. Pozwoli to na uzyskanie dużej liczby dobrze odchowanych i zdrowych prosiąt. Zwiększone zapotrzebowanie pokarmowe loch w okresie laktacji wymaga dostarczenia wszystkich istotnych składników żywieniowych, gdyż zdecyduje o jakości odsadzanych prosiąt.
W czasie ciąży poprzez żywienie wpływamy na produkcyjność loch w laktacji. Zatuczone maciory mają bowiem problemy nie tylko przy porodzie. Często nie są w stanie pobrać odpowiedniej ilości paszy koniecznej dla wyprodukowania dużych ilości mleka. Jeśli z kolei w tym czasie nie pobiorą wystarczająco dużej ilości paszy, stracą zbyt dużo masy ciała, głównie tłuszczu, który poprzez mleko jest oddawany prosiętom.

Lochy niskoprośne (do 90. dnia ciąży) powinny zjadać około 2,5 kg paszy o koncentracji energii 11 MJ EM/kg, zawierającej 12% białka. Ważnym składnikiem mieszanki w tym okresie jest włókno surowe, którego zawartość powinna wynosić 5–7%. Lochy wysokoprośne z kolei karmimy paszą o wyższej koncentracji energii (12–13 MJ EM/kg) i białka. W okresie ciąży locha powinna przyrosnąć około 35–40 kg, a loszka 50–60 kg.

Umiarkowane żywienie prośnych loch

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe lochy luźnej i niskoprośnej jest bliskie zapotrzebowaniu bytowemu, wzrasta natomiast u loch wysokoprośnych. Związane jest to przede wszystkim z rozwojem płodów, a później z okresem karmienia prosiąt podczas laktacji.

Mieszanka peł...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:51