StoryEditorŚwinie

Kanibalizm wśród świń - jakie są jego skutki i przyczyny?

30.04.2019., 17:04h
Kanibalizm to skłonność zwierząt do obgryzania uszu i ogonów, co w efekcie może prowadzić do strat produkcyjnych, a nawet zagryzienia atakowanej świni. W chowie wielkotowarowym często zdarzają się przypadki agresji i kanibalizmu. Jest to w zasadzie jedna z groźniejszych w skutkach forma nienormalnego zachowania zwierząt.

Groźne skutki kanibalizmu u świń

Kanibalizm może prowadzić do powstawania nie tylko uszkodzeń ogona czy uszu, ale także ropni i stanów zapalnych uszkodzonych części ciała i tkanek oraz do zmian martwiczych, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci zwierzęcia poprzez uszkodzenie narządów wewnętrznych (na skutek stanów zapalnych w organizmie). Obgryzanie ogona powoduje nierzadko uszkodzenie kości ogonowej, krzyżowej, a także rdzenia kręgowego. W wyniku tego może dochodzić do niedowładu kończyn tylnych i świnia nie jest w stanie się normalnie poruszać.

Zwierzęta słabiej rosną, pogarsza się wykorzystanie paszy, a u loch może dochodzić do poronień. Obgryzaniu ogonów i uszu sprzyja zbyt duże zagęszczenie zwierząt, a także utrzymywanie ich w systemie bezściołowym. Problem kanibalizmu występuje przede wszystkim u zwierząt młodych, co nie znaczy, że nie dotyczy starszych świń. W stadach loch może dojść do walk o hierarchię, gdy łączy się je w nowe grupy. Wtedy zwierzęta walcząc, okaleczają się.

Świnie, kiedy nie mają się czym zająć, stają się agresywne, zwłaszcza przy utrzymaniu na podłożu rusztowym
  • Świnie, kiedy nie mają się czym zająć, stają się agresywne, zwłaszcza przy utrzymaniu na podłożu rusztowym

Przyczyny ...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. styczeń 2025 01:28