StoryEditorWiadomości rolnicze

Kolejne „Wstępy” za nami

02.03.2015., 12:03h
  Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek wielkiego postu miłośnicy koni przybyli do Skaryszewa k. Radomia na Jarmark Koński zwany „Wstępami”. Jedni przyjechali tylko popatrzeć na te piękne zwierzęta, a inni: dokonać zakupów.

Już po raz drugi jednym z elementów programu „Wstępów” był Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Na początku zaprezentowano ogiery ras szlachetnych. Pierwszym z nich był kasztanowaty Sus czystej krwi arabskiej Bogusława Dąbrowskiego z miejscowości Klepacze w woj. świętokrzyskim. Matką Susa jest Szyszka po Eksternie, a ojcem Etnodrons Psyche od Etnografii po Padrons Psyche. Drugim zaprezentowanym ogierem szlachetnym był siwy H-Eldorado rasy oldenburskiej Mariusza Janiszka z Wałsnowa w woj. mazowieckim. Walory tego ogiera zostały przedstawione pod jeźdźcem. H-Eldorado jest synem Delicji po De Niro i ogiera Ekwador po Heraldiku. Kolejnym ogierem szlachetnym przedstawionym publiczności w Skaryszewie był małopolski Juniperus maści gniadej. Jego właścicielem, podobnie jak w przypadku ogiera Sus, jest Bogusław Dąbrowski. Matką Juniperusa jest Jagoda po Jun Bej, a ojcem Bolinar po Rahmanie. Najbardziej kalibrowym z zaprezentowanych ogierów szlachetnych był kary Admirał rasy śląskiej. Jego wymiary to 168 – 206 – 23,5. Jego matką jest Ascona po Evento, a ojcem Bulwar po Banku. Właścicielem Admirała jest Andrzej Derlecki z Grabowa w woj. pomorskim.

Konie zimnokrwiste

Po ogierach szlachetnych zaprezentowane zostały klacze zimnokrwiste. Pierwszą z nich była kasztanowatej maści Ikonka rasy polski koń zimnokrwisty typu sztumskiego, której właścicielem jest Marian Guźdź z miejscowości Polany Kolonia w woj. mazowieckim. Jest ona wpisana do programu ochrony ras zachowawczych. Dla koni zimnokrwistych w Polsce są dwa takie programy. Jeden dla koni rasy sztumskiej, drugi dla rasy sokólskiej. Zaprezentowane zostały także kasztanowate klacze: Bona Karola Szotta z miejscowości Łazy Dębowieckie, przywieziona z woj. podkarpackiego oraz Tulipe De Moscou rasy arden francuski, wyhodowana we Francji. Jej właścicielem jest Marcin Liwiński z Lesznowoli w woj. mazowieckim. Jako ostatnia z klaczy zimnokrwistych pokazała się przed publicznością gniada Afrodite rasy ardeńskiej. Klacz ta została importowana ze Szwecji, a jej właścicielem jest Emilia Hernik z Dąbrowy Kozłowskiej w woj. mazowieckim.

Stawkę ogierów zimnokrwistych otworzyli dwaj dwuletni synowie ogiera Suliwana, od klaczy Stjarna ard. szw. po Macarolu. Jednym z nich był Asul od Akacji, a drugim Bartel od klaczy Beryl. Ich właścicielem jest Witold Świątek-Brzeziński z Brzeźna Szlacheckiego w woj. pomorskim. Po nich na plac wystawowy wprowadzony został gniady Biko rasy belgijskiej. Jest on synem Brendy po Jasper Van Tersaecie i ogiera Biko Van Groenenberg. Właścicielem Biko jest Cezary Wojtyniak z Jedlanki Starej w woj. mazowieckim. Ogiera tego wyróżniają doskonałej jakości kopyta o mocnym i dobrze wysklepionym rogu kopytowym. Po Biko zaprezentowany został jasnogniady Iweron rasy ardeńskiej. Jest on synem klaczy Indiene De Maucorut i ogiera Raguin De L’etang. Jego właścicielem jest Piotr Kundys z Magierowa w woj. mazowieckim. Kolejny z zaprezentowanych ogierów zimnokrwistych był także maści jasnogniadej. To Bonatan rasy pkz Andrzeja Pudła z Dębówki w woj. mazowieckim. 

Do pracy i hipoterapii

Od pozostałych maścią wyróżniał się ogier gniado-dereszowaty: Bayard De Mairy rasy arden francuski. Dawniej maść dereszowata była zasadnicza dla koni zimnokrwistych, jednak obecnie jest rzadko spotykana. Ogier ten został importowany z Francji, a jego właścicielem jest Andrzej Ślepowroński z miejscowości Ostrówka w woj. podlaskim. Koniem zimnokrwistym w typie sztumskim był kasztanowaty Gracjan Andrzeja Stefańskiego z miejscowości Sołtyski w woj. pomorskim. Gracjan jest synem Gratki po Brytaniaku i Iliona po Rumie. Po Gracjanie pokazany został jasnogniady Fagon rasy pkz, który pochodzi ze Stadniny Koni Nowe Jankowice, a jego dzierżawcą jest Wiesław Hakowski z miejscowości Chylice w woj. mazowieckim. Matką Fagona jest Fastryga po Butlerze, a ojcem Igon po Gourmecie. Z Nowych Jankowic pochodzi także kolejny zaprezentowany ogier. Był nim jasnogniady Bel rasy pkz. Jest on synem Bety po Gourmecie i ogiera Saler po Butlerze. Następny w kolejności zaprezentował się gniady Bowen rasy pkz pochodzący także z SK Nowe Jankowice.

Przedostatnim z zaprezentowanych w Skaryszewie ogierów był kasztanowaty Ikar rasy pkz w typie sokólskim. Jest on synem Iskry po Rolsie i ogiera Atlas po Amorze. Właścicielem Ikara jest Jerzy Giedroić z Czerwonki w woj. podlaskim. Ostatnim z ogierów podczas II pokazu koni hodowlanych był Sir Janusza Michalika z miejscowości Budzeń w woj. mazowieckim. Jest to gniady ogier rasy pkz, który jest synem klaczy Senta po Brytanie i ogiera Gourmet po Elvisie.

Organizatorzy tegorocznych „Wstępów” przygotowali także dla publiczności inne atrakcje. Jedną z nich był pokaz „Zastosowania konia w hipoterapii”. Podczas niego Joanna Kurys-Piwońska, instruktorka hipoterapii w Stadninie Koni „Hubertus” w Skaryszewie, przedstawiła publiczności jak wyglądają zajęcia hipoterapii i przy leczeniu jakich schorzeń jest ona stosowana. Innym ciekawym pokazem było „Praktyczne wykorzystanie konia w rolnictwie i nie tylko” – prezentacja przodków konnych i innych urządzeń roboczych w wykonaniu firmy FHUP EXPORT-IMPORT Sp.C. Gruchot-Wojtkowiak z Gostynia. Zaprezentowano między innymi konny roztrząsacz obornika oraz przetrząsacz karuzelowy do siana.

 

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 03:09