StoryEditorŚwinie

Komfortowa porodówka dla loch znacząco obniża ich stres

01.02.2021., 12:02h
W celu zapewnienia większego komfortu wprowadzono grupowe utrzymanie loch prośnych, ograniczające blokowanie ich w kojcach indywidualnych tylko do 4 tygodni po pokryciu. Obecnie coraz więcej mówi się o zwiększeniu swobody ruchu dla macior karmiących utrzymywanych w jarzmach porodowych. Lochy są bardzo podatne na stres, więc ograniczenie negatywnych czynników środowiskowych w okresie okołoporodowym może wpłynąć na poprawę ich użytkowania rozpłodowego.
Większość loch jest utrzymywana w jarzmach porodowych ograniczających ich swobodę ruchu przez tydzień lub dwa przed porodem oraz do 4 tygodni po nim. Z ekonomicznego punktu widzenia system ten wymaga mniejszej powierzchni w budynkach, łatwiej utrzymać w nim wysoki poziom higieny w kojcach oraz ogranicza nakłady robocizny do minimum. W jarzmach łatwiej jest przeprowadzić zabiegi weterynaryjne i wyłapać prosięta przy zabiegach lub szczepieniach, gdyż locha jest unieruchomiona. Głównym powodem, dla którego montuje się kojce jarzmowe, jest jednak zmniejszenie przygnieceń prosiąt przez maciorę.

W projekcie rozporządzenia w sprawie warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Dobrostan zwierząt" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 dopuszczono możliwość utrzymywania loch w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym, ale tylko przez 8 dni. Uzasadniono to koniecznością znalezienia kompromisu między dobrostanem loch a dobrostanem prosiąt, dlatego zamiast całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym zaproponowano wprowadzenie takiego odstępstwa, pod warunkiem że na krótki okres.

Zastosowanie ...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 06:15