W piątek wieczorem informowaliśmy o ognisku pryszczycy wyznaczonym w Brandeburgii w Niemczech u trzech bawołów wodnych. Sytuacja jest nerwowa, gdyż jest to bardzo niebezpieczna choroba dla bydła, świń, owiec i kóz, powoduje ogromne straty gospodarcze. Więcej o tym przeczytasz w artykule:
Pierwsze ognisko pryszczycy niedaleko polskiej granicy! "Wirus przenosi wiatr. To byłaby katastrofa"
Sztab kryzysowy na Dolnym Śląsku
11 stycznia 2025 r. Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.W posiedzeniu udział wzięli również Wicewojewoda Dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki oraz Wicewojewoda Dolnośląski Artur Jurkowski, a także przedstawiciele:
• Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii,
• Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego,
• Państwowej Straży Łowieckiej we Wrocławiu,
• Komendy Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu,
• Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu,
• Polskiego Związku Łowieckiego - Zarząd Okręgowy we Wrocławiu,
• Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej we Wrocławiu,
• Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu,
• Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu,
• 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Przedstawiono chorobę oraz możliwe źródła zakażenia i transmisji. Podkreślono również, że wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi. Oceniono również stan przygotowania województwa i działania w przypadku ewentualnego pojawienia się ognisk choroby. Anna Żabska zaapelowała do służb o wzmożony monitoring i nadzór w tym zakresie.
Pomorze Zachodnie postawione w stan gotowości
Podobne działania jak na Dolnym Śląsku przeprowadzono również w woj. zachodniopomorskim. Tam również w sobotę na polecenie wicewojewody Bartosza Brożyńskiego odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem samorządowców oraz inspekcji i służb, które odpowiadają za bezpieczeństwo.
- W naszym województwie ani nigdzie w Polsce nie potwierdzono jak dotąd żadnego zakażenia pryszczycą, ale ze względu na przygraniczne położenie naszego regionu, musimy zachować szczególną ostrożność. Od sobotniego wieczora na granicy polsko-niemieckiej w naszym województwie szczególnym nadzorem objęte zostaną transporty zwierząt takich jak bydło, trzoda chlewna czy owce. Specjalne kontrole przeprowadzane będą do odwołania – mówi wicewojewoda Bartosz Brożyński.
Transporty z Niemiec pod kontrolą
Urząd Wojewódzki w Szczecinie zaznacza, że kontrole będą przeprowadzane przez Straż Graniczną we współpracy z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi.
- Nieprawidłowości zgłaszane będą do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, który w razie nieprawidłowości lub zagrożenia będzie mógł zawrócić transport zwierząt do Niemiec - zaznacza ZUW w Szczecinie.
Zakazy eksportu dla Niemiec
Zainfekowane stado bawołów wodnych i wszystkie parzystokopytne (owce, świnie, bydło i kozy) w okolicy ogniska zostały poddane ubojowi. Na terenie całej Brandenburgii obowiązuje strefa zamknięta i nadzorowana oraz zakaz transportu bydła, świń, owiec, kóz i wielbłądowatych na okres 72 godzin. Wraz z wybuchem pryszczycy Niemcy utraciły status kraju „wolnego od pryszczycy bez szczepień ”. Według Ministerstwa Rolnictwa (BMEL) poza strefami zamkniętymi w handlu wewnątrz Niemiec i wewnątrz UE obowiązuje zasada regionalizacji, co oznacza, że wysyłki są nadal możliwe.
Prezes Związku Rolników Brandenburgii, Hendrik Wendorff, określił pryszczycę jako katastrofę dla rolników, jeśli rozprzestrzeni się w kraju. Wiele umów, w tym umów handlowych, zawsze obejmowało wolność od epidemii pryszczycy.
Korea Południowa już wprowadziła zakaz importu mięsa z Niemiec, zamierza również monitorować to co się dzieje w całym kraju, ale również w państwach granicznych m.in. Polskę, z kolei Holandia wprowadziła zakaz importu cieląt.
Od 1 grudnia ponad 3600 cieląt z Brandenburgii zostało rozesłanych do ponad 125 gospodarstw za pośrednictwem punktów skupu w Holandii. Władze holenderskie badają obecnie te gospodarstwa pod kątem pryszczycy.
Szczepionki na pryszczycę
Szczepionki odpowiednie dla tych wirusów są dostępne w banku antygenów FMD w Niemczech! Ten bank antygenów FMD utworzono specjalnie na potrzeby przypadków takich jak obecna epidemia. Po uruchomieniu przez kraje związkowe bank antygenów pryszczycy będzie w stanie wyprodukować wymagane szczepionki w ciągu kilku dni.
Oprócz wyprodukowania odpowiedniej szczepionki obecnie kluczowe znaczenie ma zbadanie wszystkich zwierząt parzystokopytnych na obszarze wokół dotkniętej hodowli zwierząt, aby poznać faktyczne rozprzestrzenianie się zdarzenia. Od tego zależą środki, które mogą być jeszcze konieczne, a także to, czy i w jaki sposób stosowana jest szczepionka.
W przypadku pryszczycy ważna jest precyzyjnie dobrana szczepionka, ponieważ szczepionki przeciwko innym serotypom nie chronią zwierząt. Jak dotąd znanych jest siedem serotypów O, A, C, Asia 1, SAT1, SAT2 i SAT3, które dzielą się na liczne podtypy i szczepy” – podaje FLI.
Podczas planowanego Zielonego Tygodnia (Grüne Woche) na wystawie nie będzie zwierząt parzystokopytnych.
oprac. dkol na podst. gov.pl/topagrar.com/GIW
Źródło: topagrar.pl