StoryEditorBydło mięsne

Mają patent na chów buhajów do krycia rasy limousine

26.05.2019., 09:05h
Jak poprowadzić rozród, jaką wybrać genetykę i żywienie przy odchowie topowych sztuk hodowlanych w rasie limousine, dowiedzieli się uczniowie kursu rolniczego podczas szkolenia, które już nie po raz pierwszy zorganizował Patryk Szerfenberg w swoim rodzinnym gospodarstwie w dniu 11 maja br.

Buhaje do krycia, nie na opas

To gospodarstwo nie należy do typowych, gdyż prawie żadna sztuka nie jest sprzedawana na rzeź, a do dalszej hodowli. Szerfenbergowie wyspecjalizowali się zwłaszcza w wychowie bardzo dobrych buhajów kryjących, posiadających nie tylko dobre cechy użytkowe, ale też mocną genetykę rodem z Francji. Bowiem od lat stosują importowane nasienie od francuskich czempionów, a ostatnio pokusili się nawet o zakup mrożonych zarodków z tego kraju, a pierwsze kilkutygodniowe cielęta z embriotransferu przyszły już na świat i mogli zobaczyć je  uczestnicy szkolenia.

Tematowi embriotransferu, jaki miał miejsce w tym gospodarstwie i który jest niezwykłą rzadkością w naszym kraju jeśli chodzi o bydło mięsne i raczej dotyczył do tej pory rasy charolaise a nie limousine, poświęcimy oddzielny obszerny artykuł.

Szczupły od razu daje nasienie

Wychów buhaja haremowego, czyli takiego, który w przyszłości będzie odpowiadał za krycie krów i jałówek, różni się od zwykłego opasu. Tu nie można przesadzić ze zbyt dobrą kondycją, gdyż zapasiony buhaj będzie leniwy, co więcej, stworzy niebezpieczeństwo dla krytych sztuk, zwłaszcza jałówek i pie...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 00:50