Teraz mogą składać wnioski o wypłatę drugiej transzy rekompensaty. Oświadczenie o niespełnieniu wymagań bioasekuracji, które mają chronić stada trzody chlewnej przed przedostaniem się choroby, złożyły 254 gospodarstwa, w których utrzymywano około 5 tys. świń. Zwierzęta zostały ubite, a właściciele gospodarstw poza odszkodowaniem za likwidację stad mogli również otrzymać rekompensatę za nieutrzymywanie świń przez kolejne 3 lata.
Tymczasem trwa odstrzał dzików, którego celem jest zmniejszenie gęstości populacji do poziomu co najwyżej 0,5 osobnika/km². Jak informuje ministerstwo rolnictwa, całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego w województwach lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, i warmińsko-mazurskim do marca 2017 roku wynosi 7468. Kierownictwo resortu rolnictwa na podstawie informacji zebranych podczas wizyt w powiatowych inspektoratach weterynarii dokonało oceny realizacji odstrzału. Stwierdzono, że w zakresie redukcji pogłowia dzików konieczne jest zacieśnienie współpracy z ministrem środowiska, w tym przede wszystkim w kwestii zmiany przepisów dotyczących szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych.
Do 9 maja br. w ramach odstrzału sanitarnego pozyskano 1074 dziki. Odstrzał prowadzony jest w 50-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmie 312 gmin, z tego 78 z restrykcjami. Wyłączone będą parki narodowe. Celem jest zmniejszenie zagrożenia rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń.
Do tej pory w Polsce stwierdzono 93 przypadki ASF u dzików. Ostatni potwierdzono 13 maja w pobliżu miejscowości Janowo (gmina Narewka, powiat hajnowski), w odległości około 10 km od granicy polsko-białoruskiej.ds