StoryEditorASF

Myśliwi zapewniają, że odstrzelili ponad 200 tys. dzików. Ale ASF dalej szaleje

28.01.2022., 16:01h
Myśliwi przekonują, że polowania na dziki, będące elementem walki z ASF, są bardzo intensywne i widać zmniejszenie populacji tych zwierząt. W 2021 roku odbyło się ponad 4 mln polowań, na których pozyskano ponad 215 tys. sztuk dzików. Tymczasem wirus ASF kontynuuje swoją podróż na Zachód Europy. 

Na posiedzeniu podkomisji stałej do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich ministerstwo klimatu i środowiska przedstawiło informację dotyczącą na temat wykonania planu odstrzału dzików w poszczególnych obwodach łowieckich.

Ponad 4 mln polowań na dziki w 2021 roku?

W obecnym łowieckim roku gospodarczym 2021/2022 (trwającym od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 20022 r.), w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 r. w obwodach łowieckich dzierżawionych i zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki pozyskano 215 282 szt. dzików, w tym 119 839 szt. w ramach odstrzału sanitarnego.

W okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia odbyło się 4 073 827 polowań indywidualnych i wykonywanych odstrzałów sanitarnych. Ponadto od 25 października do 23 stycznia odbyło się 22 524 polowań zbiorowych, w których wzięło łącznie udział 400 951 osób (myśliwi, naganiacze, podkładacze z psami, obsługa polowania) oraz 50 653 psów myśliwskich.

- Zauważyliśmy, że teraz myśliwi muszą częściej wyjść w teren, żeby pozyskać tą samą ilość dzików. Są miejsca, gdzie widzimy wyraźny spadek populacji. Widoczne jest to zwłaszcza po ilości wypłaconych odszkodowań. Ta ilość również spada. Ale jest jeszcze wiele do zrobienia – mówił w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. 

Przedstawiciel rządu przypomniał, że Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył 7 powiatów o największym zagęszczeniu hodowli trzody chlewnej, gdzie odbywały się dodatkowe polowania.

Jak jest realizowany odstrzał dzików w OHZ?

Przedstawiciel Lasów Państwowych przekazał informację dotyczącą kontroli populacji i odstrzału dzików w Ośrodkach Hodowli Zwierząt. Tereny OHZ-ów stanowią 4% powierzchni obwodów łowieckich w Polsce, a odstrzelono tam 9% wszystkich dzików.

- Działania służby leśnej są bardzo intensywne. Te dziki są strzelane w dużej ilości – mówił Jan Błaszczyk, główny łowczy Lasów Państwowych, który zauważył, że w na terenie niektórych OHZ-ów trudno jest spotkać dziki. Dotyczy to np. dyrekcji regionalnej: białostockiej, szczecińskiej i zielonogórskiej.

Do 31 grudnia w OHZ pozyskano ponad 15 tys. sztuk dzików, z tego 7 tys. w ramach odstrzału sanitarnego.

Lech Antoni Kołakowski, wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, podziękował za dotychczasowe działania myśliwych.

Ja cieszę się z tych działań. Jednak będę bardzo prosił o wielką odpowiedzialność i kontynuowanie tych dobrych działań. Niestety dzik jest jednym z głównych wektorów ASF a trzoda chlewna jest w wielkim kryzysie – mówił wiceminister L. Kołakowski.

ASF w drodze na Zachód

Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że w 2022 r. wykryto już 202 ogniska u dzików (253 sztuki).  Najwięcej na Dolnym Śląsku (79), potem w południowo- zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego (44), województwo wielkopolskie (34) oraz województwie zachodniopomorskim (16) i podkarpackim (12). W większości były to sztuki padłe (149) oraz odstrzelone (102).

Mamy do czynienia z niepokojącym rozwojem sytuacji w Niemczech. Tam jest już w tym roku 109 ognisk u dzików. Zasięg terytorialny szczególnie w Saksonii rozszerza się na Zachód – mówił w Sejmie Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, który wyraził nadzieję, że w rozpoczynającym się 1 kwietnia roku łowieckim 2022/2023 liczba dzików przeznaczonych w odstrzałów w ramach planów łowieckich zostanie podwojona.

- Wtedy będziemy mogli nieco zejść z odstrzałem sanitarnym. Wojewodowie czy powiatowi lekarzy weterynarii ten odstrzał sanitarny będą traktować punktowo tam, gdzie to jest istotne – kontynuował K. Jażdżewski.

Jakie są przewidywane zmiany w walce z ASF?

Krzysztof Jażdżewski poinformował także, że MRiRW przeznaczyło środki na zakup 500 nowych chłodni do punktów przetrzymywania tusz.

MRiRW zamierza także umożliwić prace powiatowych inspektoratów weterynarii i laboratoriów w weekendy. Był to postulat środowiska myśliwych, gdyż polowania bardzo często odbywają się właśnie w sobotę lub niedziele. Za dodatkowe godziny pracy pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej otrzymają dodatkowe wynagrodzenie.

wk

Zdjęcie: arch. red. (D. Stancelewska)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 08:06