StoryEditorŚwinie

Nadzorowanie i skuteczna inseminacja lochy dzięki obecności knura

12.04.2021., 13:04h
Aby inseminacja loch była skuteczna, wymaga przemyślanej pracy człowieka z samicami w sektorze rozrodu oraz obserwacji ich zachowań. Do wykrycia gotowości do krycia niezbędny jest knur szukarek, a także dotyk, ucisk i cierpliwość obsługi.
Aby uzyskiwać dobre wyniki w inseminacji loch, niezbędne jest rozpoznawanie i obserwacja rui już od pierwszego dnia po odsadzeniu prosiąt, a także prawidłowe przeprowadzanie zabiegu w odpowiednim czasie, najlepiej w obecności knura. Kontakt z knurem jest niezbędny zwłaszcza w skutecznym wyszukiwaniu rui, najlepiej dwa razy dziennie – rano i po południu. Jeśli w gospodarstwie są dwa knury, należy wykorzystywać je naprzemiennie. Samca należy przepędzać powoli korytarzem przed głowami loch, aby miały z nim kontakt nos w nos i każda locha mogła zareagować na jego obecność. Konieczne jest wyposażenie korytarza, przez który przeprowadzany jest knur, w specjalne przegrody. Ułatwi to zatrzymanie samca przed niewielką liczbą loch (maksymalnie 8), ocenienie odruchów płciowych i przeprowadzenie zabiegu inseminacji.

Feromony wydzielane przez knura są najlepszym czynnikiem pobudzającym odruch tolerancji u loch znajdujących się w stanie rui. Obsługa musi natomiast wykonywać pracę związaną ze stymulacją lochy i sprawdzeniem odruchu tolerancji poprzez chwyt za słabiznę i ucisk grzbietu. Ucisk czy szturchanie kolanem mają imitować zachowanie knura. Bez tego insem...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 15:31