Zostało już opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/647 z 5 kwietnia 2017 roku przyjmujące nadzwyczajne środki wspierania rynku wieprzowiny w Polsce w odniesieniu do niektórych loch i innych świń poddanych ubojowi w okresie od 1 sierpnia do 30 listopada 2016 roku. Rozporządzenie zostało przyjęte na wniosek Polski złożony do Komisji Europejskiej 4 listopada 2016 roku.
Dla kogo pomoc?
Zgodnie z rozporządzeniem 2017/647 Polska jest upoważniona do przyznania pomocy producentom trzody chlewnej, których gospodarstwa znajdują się na obszarach objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF. Pomoc ta jednak może być przyznana łącznie do maksymalnie 50 tys. sztuk. Będzie to drugie źródło pomocy dla producentów objętych skutkami afrykańskiego pomoru świń, obok rekompensat przewidzianych rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 lutego bieżącego roku w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych.
Pomoc będzie przyznana w przypadku spełnienia następujących warunków:
- świnie były utrzymywane na obszarze Polski wymienionym w załączniku do projektu rozporządzenia i podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 roku,
- zwierzęta były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu,
- zwierzęta zostały ubite w okresie od 1 sierpnia do 30 listopada 2016 roku,
- producent nie skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014.
Kwoty wsparcia
Wśród warunków rozporządzenia Komisji uprawniających do otrzymania pomocy nie będzie warunku niezwiększania produkcji świń. Ale producent trzody chlewnej nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z rekompensat do tych samych świń przewidzianych nowym rozporządzeniem oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 lutego 2017 roku ustanawiającym pomoc dostosowawczą dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych.
1) lochy – 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) masy tuszy;
2) inne świnie: różnica między ceną raportowaną przez Polskę w regionie, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo producenta w tygodniu dostawy świń do ubojni i ceną rzeczywiście zapłaconą producentowi zgodnie z fakturą, ale nie więcej niż:
- 0,23 euro/kg (0,97 zł/kg) dla świń o masie tuszy do 93 kg;
- 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 93 kg, ale nie więcej niż 105 kg;
- 0,46 euro/kg (1,94 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 105 kg.
Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów wdrażającym rozporządzenie Komisji w sprawie nadzwyczajnych środków wsparcia rynku, tak aby umożliwić jego realizację. Wnioski o pomoc będą składane do oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.
Dominika Stancelewska