Ponad 350 królików, 40 różnych ras i 3 tytuły superczempiona na ogólnopolskiej wystawie królików rasowych
Komisja sędziowska przyznała 3 tytuły superczempiona, 16 tytułów czempiona i 15 tytułów wiceczempiona.
W rasach dużych superczempionem został belgijski olbrzym szary Rafała Stępnia z Radomska.
– Jest to rasa trudna, ale duża. Zwierzęta osiągają masę ciała równą nawet 10 kg. Minimalna waga w tej rasie wynosi 7 kg – powiedział Henryk Koc, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego.
Rasa ta użytkowana jest w kierunku mięsno-futerkowym. Zwierzęta późno dojrzewają – samice w wieku 7 miesięcy, a samce 8 miesięcy.
Tytuł superczempiona w rasach średnich uzyskał królik nowozelandzki biały Marcina Domżalskiego z miejscowości Różan. Rasa ta, podobnie jak inne rasy średnie, ze względu na dużą wydajność mięsa w stosunku do masy ciała należy do ras typowo mięsnych. Jest najczęściej wybierana w hodowli królików mięsnych. Masa ciała osobników nowozelandzkich białych waha się od 4,5 kg do 5,5 kg. Jest to rasa wcześnie dojrzewająca, gdyż zwierzęta osiągają dojrzałość płciową w wieku 4–5 miesięcy.
Superczempionat przyznano także w rasach małych, w których zwyciężył podpalany niebieski Pawła Woźnego z Pabianic.
- W rasach dużych superczempionem został belgijski olbrzym szary Rafała Stępnia z Radomska
- Tytuł superczempiona w rasach średnich uzyskał królik nowozelandzki biały Marcina Domżalskiego z miejscowości Różan
- Superczempionem w rasach małych został podpalany niebieski Pawła Woźnego z Pabianic
Jak opowiadał Henryk Koc, rasy małe są rasami typowo futerkowymi. Są to zwierzęta niewielkich gabarytów. Wśród królików podpalanych najczęściej hodowana jest odmiana czarna, ale występują także takie odmiany, jak hawana i niebieska. Królik podpalany ma harmonijną budowę ciała o walcowatym tułowiu. Okrywa włosowa królików podpalanych jest gęsta, sprężysta, z wyraźnym połyskiem. Waga tych królików wynosi od 2 do 3,5 kg. Króliki tej rasy są mało wymagające, wcześnie dojrzewają płciowo, są płodne, a samice są dobrymi matkami.
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.