StoryEditorKonie

Najpiękniejsze ogiery na Wstępach w Skaryszewie

26.03.2019., 17:03h
Podczas „Wstępów” w Skaryszewie już po raz szósty zorganizowano Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Zaprezentowano ogiery zimnokrwiste z polskich hodowli. W Skaryszewie odbyła się również rekonstrukcja dawnych zwyczajów związanych z zakupem koni na targowiskach.
Opady śniegu i porywisty wiatr nie odstraszyły miłośników koni, którzy licznie przybyli do Skaryszewa. „Wstępy” przyciągają koniarzy z różnych zakątków Polski, jak też z innych krajów Europy.

VI edycja Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych w Skaryszewie

Od kilku lat jednym z elementów tej imprezy jest Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. W tym roku odbyła się jego szósta edycja, którą przygotowały Urząd Miasta i Gminy Skaryszew oraz Radomski Oddział Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie.

Władze Skaryszewa wspólnie z hodowcami koni cały czas starają się udoskonalać „Wstępy”. Utworzono nowe targowisko, które jest zadaszone, ogrodzone, utwardzone i oświetlone. Ze względu na ograniczone możliwości tego obiektu podzielono „Wstępy” na dwa dni targowe. Jednym z elementów wzmacniania wizerunku imprezy jest organizowanie Ogólno­polskiego Pokazu Koni Hodowlanych.

Podczas jego tegorocznej edycji zaprezentowano ogiery ras zimno­krwistych z jednym wyjątkiem. Stawkę otworzył małopolski Ekoton Przemysława Korczaka z miejscowości Jastrzębia. Ogier jest synem Etyki po Etacie i ogiera Harris Bej po arabskim Elsingu. Ekoton, pomimo iż skończył już 21 lat, bardzo dobrze zaprezentował się w ruchu. Podczas pokazu został odznaczony za dużą ilość potomstwa wpisanego do ksiąg hodowlanych. Licencję hodowlaną otrzymało 18 jego córek.

Pokaz ogierów zimnokrwistych

Jako pierwszy z ogierów zimnokrwistych zaprezentował się gniado­dereszowatej maści Bono Zbigniewa Rębacza z miejscowości Krzemień Pierwszy w województwie lubelskim. Bono jest synem Betki po Ingrandzie i Fana po Unic Du Malpaix.

Drugim ogierem zimno­krwistym przedstawionym publiczności był ciemnokasztanowatej maści ogier Zygmunta Tomczyka z Kuźni w województwie mazowieckim, Milkas – potomek Mili po Tezeuszu i Kasja po Galeonie.

Cudny pochodzi z hodowli państwa Wiszowatych z Grabowa w woj. podlaskim
Cudny pochodzi z hodowli państwa Wiszowatych z Grabowa w woj. podlaskim (fot. Józef Nuckowski)
Następnie na placu zaprezentował się Cudny rasy polski koń zimnokrwisty Leszka Padewskiego z miejscowości Bobrowniki w województwie mazowieckim. Cudny pochodzi z hodowli państwa Wiszowatych z Grabowa w województwie podlaskim i jest synem klaczy Centa po Wiomecie i Rafaela po Betowenie. Prowadzący pokaz Jacek Hebda, kierownik Radomskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie, podkreślił doskonałe przygotowanie tego ogiera do pokazu zarówno w pozycji stój, jak też podczas ruchu.

Hodowcy zaprezentowali dwa ogiery maści karej. Pierwszym z nich był Wiral – syn Winnicy po Lotku i Gazara po Sazarze – rasy polski koń zimnokrwisty Daniela Włoskowicza z Rudy Wielkiej w województwie mazowieckim.

Innym koniem prezentowanym podczas tegorocznego pokazu był kasztanowaty Brokar rasy pkz Adama Pawelca z Lucina w woj. mazowieckim. Brokar jest synem Borowiny po Berkul i ogiera Karel Van Gaasbeek. Drugim pokazanym karym ogierem był Lewak rasy polski koń zimnokrwisty Cezarego Wojtyniaka z Jedlanki Starej w województwie mazowieckim. Lewak jest synem Lewy po Wangu oraz Hokusa po Hegundzie.


Bono Zbigniewa Rębacza wyróżniał się wśród prezentowanych koni maścią
Bono Zbigniewa Rębacza wyróżniał się wśród prezentowanych koni maścią
(fot. Józef Nuckowski)
Innym zaprezentowanym ogierem był Jemeńczyk rasy polski koń zimnokrwisty w typie sztumskim Konrada Szymańskiego z miejscowości Dzielna w województwie łódzkim. Jest synem klaczy Jorka po Merkurym I i ogiera Grom po Skrzacie.

Po Jemeńczyku wystąpił gniady Meren Mariana Guździa z miejscowości Polany Kolonia w województwie mazowieckim. Meren jest ogierem w typie sztumskim. Jego matką jest Mersida po Sułtanie, a ojcem Leren po Rolenie.

Kolejnym zaprezentowanym ogierem zimnokrwistym był gniady Amor w typie sztumskim Piotra Dąbrowskiego z miejscowości Wilczowola w województwie mazowieckim.

Następnie publiczność mogła podziwiać ogiera rasy arden polski Al Marino Adama Raka z miejscowości Majdan Moniacki w województwie lubelskim. Al Marino jest synem klaczy Anja po Amandusie i ogiera Marino po Expo De Feulen.

Norbert Majchrzyk z Lipowa w województwie mazowieckim zaprezentował ardena francuskiego Eddy De Rosiere. Jest on synem klaczy Victorie De Rosiere po Leo i ogiera Cormac Du Monty.

W pokazie uczestniczył także brudnokasztanowaty arden polski Undergrand Jacka Pawlicy z Romanówki w województwie świętokrzyskim. Undergrand to syn klaczy Ulla po Tyrze i Bissmarcka po Expo De Feulen.

Po nim wystąpił ogier rasy zimnokrwistej niemieckiej Czesława Goździkowskiego z Łaguszowa w województwie mazowieckim. Altgold jest synem Violetty po Valethinie i Archimedesa po Astorze.


Wiral rasy polski koń zimnokrwisty Daniela WłoskowiczaWiral rasy polski koń zimnokrwisty Daniela Włoskowicza 
(fot. Józef Nuckowski)
Lazar rasy arden polski Piotra Kundysa z Magierowa zaprezentował się podczas pokazu zrywki drzewa. Ogier jest synem ardenów francuskich – klaczy Lyre Du Dol i ogiera Sultan De La Chapelle 2.

Podczas „Wstępów” zaprezentowano rekonstrukcję dawnych zwyczajów związanych z zakupem koni na targowiskach. Jako sprzedawany koń wystąpił Bono.

Józef Nuckowski
Fot. Józef Nuckowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 04:27