– Wyróżniliśmy zwierzęta wybitne, o bardzo dobrym eksterierze i wartości hodowlanej. W rasie wrzosówka, która dominuje w pogłowiu owiec w województwie podlaskim, przyznaliśmy tytuł superczempiona. Otrzymał go tryk Bogusława Bilmina z miejscowości Bilminy. Hodowca posiada 197 matek i jest jednym z bardziej znanych hodowców tej rasy owiec w Polsce. Czempionat w tej rasie zdobyła maciorka Mieczysława Raczkowskiego z miejscowości Sierbowce. Hodowca posiada około 220 matek – powiedział prof. Roman Niżnikowski, który prowadził prezentację.
Nagrodzone owce
Drugi superczempionat zdobyła maciorka rasy czarnogłówka mięsna Doroty Bystrowskiej z miejscowości Saniki. To nowe stado założone w 2016 roku i liczy 72 sztuki. Tytuł czempiona zdobyła między innymi maciorka rasy suffolk Sławomira Paprockiego z Domanowa. Hodowca posiada 50 matek tej rasy. Stado utrzymywane jest od początku lat 90. ubiegłego stulecia, więc jest to hodowla z długimi tradycjami.
Trzecią zaprezentowaną rasą była białogłowa owca mięsna pochodząca z hodowli Tomasza Rokickiego z Kiersnówka. Tytuł czempiona zdobył tryk tej rasy. Rokiccy od początku lat 90. utrzymują dwa stada owiec. Stado białogłowej owcy mięsnej liczy 160 sztuk, a drugą rasą utrzymywaną w gospodarstwie jest polska owca nizinna.
- Najpiękniejsze wrzosówki wystawy w Szepietowie
– Hodowca przejął stado po ojcu Sławomirze w 2015 roku w liczbie 320 matek. W grupie maciorek starszych tytuł czempiona otrzymała sztuka Jarosława Nowickiego z Bielska Podlaskiego. To stado prowadzone jest od wielu pokoleń i liczy obecnie 322 matki – opowiadał prof. Roman Niżnikowski.
Tytuł czempiona otrzymała także maciorka rasy żelaźnieńska z hodowli Jerzego Nazaruka z Jagodnik. Stado powstało w 2012 roku i liczy 124 sztuki.
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski