Jak uzyskać informacje o zwierzętach?
Pozyskanie informacji o zwierzęciu możliwe jest po zalogowaniu na konto posiadacza zwierząt do aplikacji IRZplus za pośrednictwem strony internetowej.
Aby to zrobić, na stronie głównej w panelu bocznym wybiera się funkcjonalności „Zwierzęta”, a następnie „Znakowane indywidualne”. Wtedy system zaprezentuje zwierzęta przebywające w danej działalności, gatunki, numery identyfikacyjne oraz informacje podstawowe dotyczące wybranego zwierzęcia (numer działalności, w której zwierzę przebywa zgodnie ze złożonymi zgłoszeniami, rasa, płeć, data urodzenia). W kolejnym kroku poprzez zaznaczenie na liście numerów identyfikacyjnych wybranych zwierząt należy wybrać, dla którego z nich ma zostać wygenerowana informacja. Wtedy w prawym dolnym rogu uaktywni się opcja „Wygeneruj informacje o zwierzęciu”. Wygenerowanie informacji o zwierzęciu możliwe jest również z przeglądu danych szczegółowych zwierzęcia.
Dostępne są dwie opcje wydruku: wydruk własny oraz wydruk w ARiMR. Przy opcji wydruku własnego pojawia się okienko „Funkcja dedykowana posiadaczom zwierząt z zarejestrowaną działalnością typu siedziba stada”, a w przypadku wydruku w ARiMR – „Funkcja dostępna dla siedzib stad rodzaju chów i hodowla oraz pastwisko”. Wydruki są bowiem ograniczone dla takich posiadaczy. W opcji wydruku w ARiMR kliknięcie w to okienko uruchamia przesłanie informacji do biura powiatowego, w którym możliwy jest wydruk. Agencja zastrzega, że pracownicy powiatówek nie mają uprawnień do generowania informacji o zwierzęciu, a jedynie do ich wydruku.
Co gdy rolnik nie ma komputera?
Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą skorzystać ze stanowiska z dostępem do Internetu na miejscu w Agencji i tam, korzystając z aplikacji IRZplus, wygenerować informacje o zwierzęciu. Wtedy muszą też użyć opcji wydruk w ARiMR.
Agencja zwraca uwagę, że wydruk informacji o zwierzęciu możliwy jest jedynie dla zwierząt żyjących przebywających w danej siedzibie stada. Jeżeli rolnik ma kilka siedzib stad, w której przebywają zwierzęta, wydruk będzie możliwy, gdy wszystkie wybrane do wydruku zwierzęta przebywają w tej samej siedzibie stada na dzień uruchomienia funkcji wydruku.
Ponadto informacje o zwierzęciu generowane są zgodnie ze stanem faktycznym przebywania zwierzęcia w danej siedzibie stada na datę i godzinę uruchomienia funkcji wygenerowania informacji lub wydruku. Wszelkie zmiany dokonywane na zwierzęciu po uruchomieniu tych funkcji nie zostaną uwzględnione na wydruku aż do ponownego wygenerowania informacji.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay