StoryEditorbydło mięsne

Obora z dwoma poziomami i schodami – po co takie rozwiązanie?

23.12.2019., 15:12h
W tym roku w gospodarstwie Agnieszki i Alberta Dominikowskich bydło wyjątkowo długo chodziło na pastwiskach. Pogoda była sprzyjająca i – jak mówią gospodarze – dobrze, że tak się złożyło, bo niektóre cielęta zostały odsadzone od mamek, co jest mniej stresowe niż w przypadku naturalnego odsadzenia przez krowę.
Długa, ciepła jesień pozwoliła hodowcom również na ukończenie wszystkich prac przy nowej oborze, której zasiedlenie zaplanowano na koniec listopada. W obiekcie bydło spędzi całą zimę, by w połowie kwietnia znów wyjść na pastwiska.

Do krycia zawsze czystorasowy buhaj

Hodowcy utrzymują wyłącznie mamki mieszańcowe. Mają jednak zasadę, że do krycia używają zawsze czystorasowego buhaja. Od 3 lat kryją buhajem rasy simental mięsny. Albert Dominikowski podkreśla, że mamki mieszańcowe są dużo spokojniejsze i łatwiejsze w odchowie. Krycie odbywa się haremowo z 99% skutecznością. Byk chodzi z krowami od maja, tak by wycielenia rozpoczynały się w lutym i marcu.

Staramy się pilnować wycieleń w tym terminie, bo wówczas, pod koniec kolejnego roku lub na przełomie możemy sprzedać bydło. Jest to czas, w którym sprzedajemy najwięcej sztuk i zazwyczaj w lepszych cenach – wyjaśnia pani Agnieszka. – Przy sprzedaży staramy się, by buhaje nie przekraczały 800 kg, jałówki zaś 600 kg. Taką wagę zwierzęta osiągają między 20. a 24. miesiącem w przypadku byków i 16.–18. miesięcy – u jałówek.

Ziemniaki w kiszonce z kukurydzy?...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 16:32