Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie zwierząt i dobrostan” Copa-Cogeca omówiono aktualną sytuację dotyczącą rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt w poszczególnych krajach członkowskich.
Śmiertelne żniwa choroby niebieskiego języka w Holandii
Zwrócono uwagę na niepokojące doniesienia związane z pojawieniem się choroby niebieskiego języka w Holandii, co spowodowało śmierć 30 tys. zwierząt. Wystąpiły też pierwsze przypadki tej choroby w Belgii w małym stadzie owiec. Ognisko udało się wprawdzie opanować, ale nie wiadomo czy nie będzie kolejnych. Zarówno Holandia jak i Belgia utraciły już status kraju wolnego od tej choroby.
- Doniesienia są alarmujące bo straty w hodowli są bardzo duże – mówi uczestnik posiedzenia Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Jakie ma objawy choroba niebieskiego języka i czy jest groźna dla ludzi?
Choroba niebieskiego języka jest wirusowym schorzeniem, które występuje głównie u owiec i bydła. Jednak mogą na nią także chorować kozy i dzikie przeżuwacze.
Objawy choroba niebieskiego języka obejmują:
- gorączkę,
- stan zapalny błon śluzowych,
- krwawienie z błon śluzowych,
- zwiększone wydzielanie śliny,
- pianę w ustach.
Wirus nie jest przenoszony bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę, a za jego rozprzestrzenianie odpowiadają insekty, głównie muszki i małe komary. Co istotne, wirus wywołujący chorobę niebieskiego języka nie jest niebezpieczny dla ludzi.
Coraz groźniejsza krwotoczna choroba zwierzyny płowej (EHD)
Kolejnym zagrożeniem dla hodowców jest rozwój krwotocznej choroby zwierzyny płowej przez niektórych nazywana także "krowim covidem". Zagrożenie jest istotne ponieważ wirus rozprzestrzenia się za pomocą tego samego wektora w populacji zwierzyny płowej, co choroba niebieskiego języka w hodowli bydła.
Dramatyczna sytuacja pod tym kątem jest zwłaszcza w Hiszpanii, gdzie pod koniec października stwierdzono ponad 200 ognisk EHD. Dla porównania, w połowie września było zaledwie kilkanaście ognisk. Jeszcze gorzej jest we Francji, gdzie pod koniec października liczba ognisk EHD przekroczyła 1200.
Jakie są objawy kliniczne krwotocznej choroby zwierzyny płowej?
Objawy kliniczne EHD są bardzo podobne do objawów choroby niebieskiego języka. Najczęściej dotyczy dzikiej zwierzyny, ale mogą na nią chorować także owce, kozy i bydło.
Najczęstsze objawy to:
- gorączka,
- owrzodzenie pyska,
- wydzieliną z pyska i nozdrzy, w tym krwawa,
- obrzęki szyi i głowy
- kulawizna.
Rolnicy, których stada zostaną dotknięte chorobami nie mogą liczyć na unijne wsparcie
- Niestety w przypadku choroby niebieskiego języka oraz krwotocznej choroba zwierzyny płowej nie ma wsparcia unijnego i od rządów poszczególnych krajów członkowskich zależy czy hodowcy zwierząt otrzymają wsparcie – kontynuuje A. Drosio z FBZPR.
ASF w Szwecji - czy służby pokonają go tak jak w Czechach?
Zaniepokojenie wywołało także pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w Szwecji. Władze weterynaryjne tego kraju podeszły do problemu bardzo poważnie i zastosowały restrykcyjne środki zapobiegawcze. Obostrzeniami zostało objętych 1000 km2. Zdecydowano się na budowę płotu. Zaostrzono także warunki bioasekuracyjne tak, aby zdusić chorobę w zarodku, tak jak to się udało zrobić wcześniej w Belgii i Czechach.
wk, Paweł Mikos