Zgłoszenie przemieszczenia stada w IRZplus
O trudnościach napotykanych przez rolników, którzy wypędzają bydło na pastwiska, wynikających z aktualizacji systemu IRZplus pisaliśmy wielokrotnie. Absurdalne prawo, które zostało wprowadzone, zamiast ułatwiać hodowcom życie, zdecydowanie je utrudniło. Chodzi o kwestię zgłaszania przemieszczenia siedziby stada za każdym razem, kiedy to następuje w przypadku wystąpienia niespójności pastwiska z pozostałą częścią gospodarstwa.
O konsekwencjach wdrożenia nowych przepisów informowali nas rolnicy.
– Na przykład przez środek gospodarstwa przebiega droga gminna. Z jednej strony drogi rolnik ma oborę. Z drugiej porodówkę wraz z cielętnikiem. ARiMR żąda posiadania 2 siedzib. Przy 100 sztukach mlecznych będzie to minimum 200 przemieszczeń rocznie dodatkowo. Wydawało mi się, że mamy iść w kierunku ułatwiania sobie życia, nie komplikacji – informował w marcu br. Emil Mieczaj z Solidarności RI.
Negatywną opinię na temat przemieszczania stada wyraził również Konrad Krupiński z Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego.
– Muszę codziennie 4 razy zmieniać siedzibę stada. 1 pastwisko. 2 dojenie. 3 pastwisko. 4 dojenie razy te 150 dni, a nawet i więcej...brawo za kolejny poroniony przepis – denerwował się rolnik.
Sprawą zainteresowała się także Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zgłaszała do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że nie może dochodzić do sytuacji, w których właściciel stada musi zgłaszać nową siedzibę stada tylko z tego powodu, że przepędził bydło na inne pole, bo o ile w przypadku opasów nie byłoby to aż tak uciążliwe, o tyle w przypadku krów mlecznych wypędzanych na pastwisko codziennie, stanowiłoby już problem. Teraz ARiMR odpowiedziała na ich żądania, zapowiadając podjęcie rozmów.
ARiMR będzie rozmawiała z rolnikami o przemieszczaniu stad
Jak wynika z odpowiedzi ARiMR na jedno z pism Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wystosowanego w sprawie konieczności zgłaszania zmiany siedziby stada za każdym razem, gdy ona następuje, planowane jest spotkanie z rolnikami należącymi do organizacji zrzeszających hodowców bydła prowadzących gospodarstwa na terenie naszego kraju w celu wyjaśnienia trudności, które są napotykane podczas korzystania z IRZplus.
Co ważne, podczas obrad ma być poruszony temat wypracowania rozwiązań koniecznych do wdrożenia w IRZplus celem usprawnienia jego pracy. Ponadto Departament Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt podjął działania mające na celu wprowadzenie zmian w systemie IRZ dotyczących przemieszczania bydła.
Jak się okazuje, powołano trójstronny zespół roboczy składający się z reprezentantów ARiMR, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównej Inspekcji Weterynarii. Ich zadaniem będzie wypracowanie ujednoliconego sposobu postępowania podczas rejestracji siedziby stada w tym pastwisk, w przypadkach, gdy działki ewidencyjne wskazane jako lokalizacja siedziby stada nie stanowią jednolitego obszaru lub nie posiadają żadnego punktu styku, bo są przedzielone rowem melioracyjnym, drogą lub leżą w różnych krańcach miejscowości.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: TPR, ARiMR