Bydło ras mlecznych włączone do systemu jakości QMP
Bydło ras mlecznych i mieszańców od stycznia 2024 roku zostanie włączone do systemu jakości QMP. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego poinformoało, że po trzech latach starań otrzymało pozytywną decyzję resortu rolnictwa w tej sprawie.
- Nowe Standardy Systemu QMP Wydanie VII poszerzone o bydło ras mlecznych zaczną obowiązywać od 01.01.2024 roku - poinformował prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki.
Prawie każdy hodowca bydła w Polsce będzie mógł przystąpić do systemu QMP
To informacja ważna dla producentów żywca wołowego, ponieważ do tej pory wołowina certyfikowana w systemie QMP mogła pochodzić tylko od ras mięsnych. Dzięki tej decyzji prawie każdy rolnik w Polsce, który prowadzi opas bydła będzie miał możliwość przystąpienia do systemu QMP.
- Pogłowie bydła mięsnego rośnie, ale w dalszym ciągu prawie 90% cieląt do opasu pochodzi od krów mlecznych - zaznaczył prezes Wierzbicki.
Dodał, że włączenie produkcji wołowiny z mlecznych ras bydła do systemu QMP oznacza, iż produkty tych zwierząt będą mogły być oznaczone znakiem jakości. Zgodnie ze Standardami Systemu QMP oprócz produktu „Wołowina QMP z ras mięsnych” będzie dostępna także „Wołowina QMP z ras mlecznych”.
- Konsumenci będą mogli rozpoznać na półce sklepowej wołowinę o gwarantowanym pochodzeniu z ras mięsnych, ale także wołowinę z ras mlecznych - wyjaśnił prezes PZPBM i dodał, że poprzednie Wydanie VI Standardów QMP będzie obowiązywać do 31.12.2023 roku.
Co to jest System QMP?
System QMP (Quality Meat Program) jest otwartym systemem produkcji żywca wołowego oraz mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości, uznanym za krajowy system jakości żywności decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 października 2008 r. Obejmuje cały proces żywienia, chowu i opasu.
Rolnicy, którzy przystąpili do systemu QMP mają możliwość uzyskania wyższej ceny za żywiec wołowy, wsparcia ze strony specjalistów, a współpraca z certyfikowanymi podmiotami w całym łańcuchu wartości sektora wołowiny daje wyższe bezpieczeństwo transakcji i terminowość dostaw oraz płatności. Dodatkową korzyścią jest większa szansa na uzyskanie środków unijnych na rozwój gospodarstwa.
oprac. Kamila Szałaj