ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do zakupu buhajów. Kto może starać się o dofinansowanie?
Hodowcy bydła mięsnego, którzy zakupili buhaja mogą ubiegać się z tego tytułu o dopłaty. Z dofinansowania może skorzystać rolnik posiadający status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa, który ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie, a rolnik, który wnioskuje o wsparcie, powinien okazać się potwierdzeniem zakupu co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej powyżej 13 miesięcy, który ma świadectwo zootechniczne i dokonał zakupu zwierzęcia w 2024 roku.
Dopłaty do czystorasowych buhajów mięsnych: ile pieniędzy można otrzymać?
Wysokość dopłaty do każdego czystorasowego buhaja rasy mięsnej stanowi 5 tys. zł, a ostateczna wysokość dopłaty, którą otrzyma rolnik to iloczyn tej kwoty i ilości zakupionych buhajów. Liczba ta nie może być jednak większa niż wynik dzielenia średniej liczby krów w gospodarstwie (w roku poprzedzającym ten, w którym został zakupiony buhaj) przez 15. Innymi słowy, jeden buhaj może przypadać na 15 krów w stadzie.
Średnią liczbę krów, ustala się:
- jako iloraz liczby krów będących w posiadaniu producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca w roku poprzedzającym rok, w którym został zakupiony buhaj, i liczby 12;
- na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Ustala się definicję krowy jako samicy bydła, która osiągnęła wiek 24 miesięcy i więcej.
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na dopłaty do zakupu buhajów łącznie 5 mln zł. Należy pamiętać, że zakup danego buhaja może zostać zostać objęty pomocą tylko raz.
Dopłaty do buhajów ras mięsnych 2024: gdzie składać wnioski?
Gotowe wnioski o przyznanie pomocy finansowej rolnicy powinni złożyć do 30 listopada 2024 r. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach, nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową albo wysyłać drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.
Wszelkie pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej należy kierować do właściwych miejscowo palcówek ARiMR (dane kontaktowe: https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe) lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.