Opas należy zakończyć po osiągnięciu dojrzałości fizjologicznej bydła
Optymalnym terminem zakończenia jest okres dojrzałości fizjologicznej, czyli w momencie osiągnięcia przez zwierzę około 60% średniej masy ciała dorosłego osobnika danej rasy oraz spadku jego dziennych przyrostów do około 80% przyrostów maksymalnych.
Ile powinny wynosić dobowe przyrosty bydła podczas opasu?
W okresie opasu optymalne dobowe przyrosty masy ciała buhajków powinny wynosić od 900 do 1100 g. Przyrosty buhajków na poziomie 1000 g na dobę pozwalają uzyskać tusze o średniej zawartości 67% mięsa i 17% tłuszczu. Zwiększenie przyrostów do np. 1200 g i więcej, powoduje wzrost otłuszczenia do 17% i zmniejszenie się zawartości białka w tuszy.
Rasa bydła ma znaczenie przy opasaniu
Niemniej ważnym czynnikiem decydującym o intensywności żywienia i długości opasania jest rasa. Jeżeli bydło ras małych, wcześnie dojrzewających, będzie żywione dawkami wysokoenergetycznymi, to powodować to będzie niepotrzebne odkładanie się tłuszczu. Z kolei rasy późno dojrzewające mają większą zdolność odkładania białka, nawet po osiągnięciu znacznej wagi, dlatego mogą być żywione bardziej intensywnie przez dłuższy okres.
Intensywnego żywienia wymagają rasy: charolaise, limousine, simental, natomiast zdecydowanie mniej intensywnego: hereford, aberdeen angus, czy salers.
Beata Dąbrowska