Jakie objawy u bydła wskazują na niedobory składników mineralnych?
Zielonki pastwiskowe są bowiem w ten pierwiastek bardzo ubogie i nie pokrywają zapotrzebowania zwierząt. Niedobór sodu potęguje też nadmiar potasu w dawce, dlatego też bardzo często pojawia się on u zwierząt wypasanych na pastwiskach obficie nawożonych potasem (gnojówka, gnojowica).
Kiedy pasące się zwierzęta zaczynają lizać się wzajemnie, drzewa, a nawet glebę, jest to pierwszy sygnał, że w organizmie brakuje soli (NaCl). Warto wiedzieć, że niedobory sodu występują najczęściej u młodych, szybko rosnących zwierząt oraz u tych, które narażone są na oddziaływanie wysokich temperatur, kiedy to wraz z potem wydalane są znaczne ilości tego pierwiastka.
Czytaj więcej: Lizawki solne dla krów na poprawę apetytu
Lizawki solne - najlepszy sposób na uzupełnienie niedoborów sodu u bydła
Najlepszym sposobem uzupełnienia niedoborów sodu jest zapewnienie wypasanym zwierzętom stałego dostępu do lizawek solnych. Można również zastosować dodatek 0,5% soli do mieszanki treściwej.
Sód to jednak niejedyny niedoborowy pierwiastek, podczas żywienia pastwiskowego. Bardzo często deficyt dotyczy wielu innych makro- i mikroelementów, dlatego konieczne jest stosowanie w tym czasie mieszanek mineralnych, które skarmia się najczęściej w postaci sypkiej, w specjalnych pojemnikach zlokalizowanych obok poideł. Jeżeli zwierzęta dokarmiane są mieszanką treściwą, to hodowcy często włączają mieszankę mineralną do tej właśnie paszy. W dobrej mieszance na okres letni powinny znaleźć się mikroelementy takie jak: jod, selen, cynk i kobalt.
Beata Dąbrowska