Sławomir Kaczor – prezes grup producentów ”Bizon” oraz ”Bizon Logistyka”Andrzej Rutkowski
StoryEditorPolska hodowla bydła

Po co opasać cielęta z importu, jak możemy mieć krajowe? To łatwe do zrobienia

04.10.2024., 15:00h

W dniu 11 października w Giżycku w Hotelu Tajty Grupy Producentów „Bizon” oraz „Bizon Logistyka” organizują kolejne szkolenie dla hodowców. Tym razem w kooperacji z takimi firmami jak Top Gen oraz Probiotics Polska. O bardziej szczegółowe informacje na temat szkolenia poprosiliśmy prezesa tych Grup Sławomira Kaczora, z którym rozmawia Andrzej Rutkowski.

Jakie główne cele przyświecają temu szkoleniu?

Razem z firmą Top Gen oraz chętnymi hodowcami zamierzamy popracować nad poprawą genetyki w ich stadach. Szczegółowe założenia naszej strategii przedstawimy właśnie na szkoleniu. Chodzi o to, aby wdrożyć model popularny na zachodzie Europy, a u nas jeszcze rzadko spotykany. Chcemy zachęcić producentów mleka, aby część swoich krów, po których cieliczki nie będą wykorzystane na remont stada, została pokryta wysokiej klasy buhajami mięsnymi dobranymi przez fachowców.

A więc w tym modelu jest grupa krów i jałówek, kryta nasieniem seksowanym od buhajów rasy hf i tu rolnik uzyskuje wysokiej klasy materiał hodowlany oraz jest grupa krów kryta nasieniem od starannie wyselekcjonowanych buhajów mięsnych i w ten sposób uzyskujemy bardzo dobry materiał do opasu. Jeśli producent mleka nie ma lokalu ani paszy dla opasów, to my bardzo chętnie i po dobrej cenie odkupimy od niego cielęta mieszańcowe i rozprowadzimy wśród naszych członków, którzy przecież specjalizują się właśnie w opasie bydła.

W ten sposób możemy stworzyć krajową bazę bardzo wysokiej jakości cieląt do opasu. Bo po co mamy nadal opasać cielęta z importu, kiedy możemy opasać polskie, z obopólną korzyścią zarówno dla producentów mleka, jak i wołowiny? A nie ma co ukrywać, że coraz mniejszy jest dostęp do wyrównanych i powtarzalnych partii cieląt opasowych. Zaś po krzyżówce krowy hf z buhajem mięsnym wiemy, że otrzymamy materiał do opasu, taki jakiego się spodziewamy.

Dlaczego to właśnie Top Gen został partnerem przedsięwzięcia?

W firmie Top Gen są najwyższej klasy fachowcy z zakresu genetyki, dlatego podjęliśmy z nimi współpracę. Top Gen reprezentuje najwyższy światowy poziom programu hodowlanego, gdyż jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę czołowych firm z branży hodowlanej, takich jak Cogent (Anglia), ST Genetics (USA), Synetics (Francja) oraz GENEX (USA).

Wasza oferta współpracy z hodowcami jest dość szeroka?

Tak, chcemy współpracować nie tylko w zakresie genetyki i zakupu cieląt, ale też w zakresie poprawy środowiska, dlatego do szkolenia dołączyła również firma Probiotics Polska. A wiadomo, jak duże znaczenie w zdrowotności cieląt mają mikroorganizmy, które zmieniają pozytywnie środowisko. To również ma duży wpływ na poprawę ekonomiki gospodarstwa, ale więcej szczegółów podamy na szkoleniu.

Szkolenie będzie w dniu 11 października, a na 12 planujecie pokaz kulinarny, mający na celu promocję wołowiny?

Dokładnie tak, będzie kucharz, z którym współpracujemy od lat i jak tylko mamy okazję, to razem promujemy spożycie wołowiny w najlepszy z możliwych sposobów, czyli serwując dania przyrządzone z mięsa wołowego. Cały czas przyświeca nam idea „Od pola do stołu”. Poprzez budowę genetyki chcemy pozyskiwać jednolite partie bydła, na które jest zapotrzebowanie, a następnie coraz lepszą jakościowo wołowinę i jednocześnie ją promować podczas pokazów kulinarno-edukacyjnych.

Bardzo dużym zainteresowaniem hodowców cieszyło się zorganizowane przez wasze Grupy I Wielkopolskiego Forum Promocji Wołowiny, czy będzie kolejna edycja?

Ze strony hodowców jest bardzo duża chęć na powtórzenie tego wydarzenia, dlatego na pewno będzie kolejna edycja, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rozmawiać o konkretnym terminie. Teraz skupiamy się na najbliższym szkoleniu pod nazwą „DOBRE GENY I POZYTYWNE ORGANIZMY W HODOWLI BYDŁA TO DROGA DO SUKCESU”.

Cały czas chętni hodowcy mogą zapisywać się do udziału pod adresem e-mil Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz dzwoniąc pod numery telefonów 531 899 995/61 101 70 67. Mam nadzieje, że rolników nie odstraszy cena za udział w kwocie 150 zł. Oczywiście będzie obiad i kawa.

Dziękuję za rozmowę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. październik 2024 15:02