Widok bydła rasy salers to rzadkość, a szkoda, bo to piękne zwierzęta wyróżniające się długimi, jasnymi rogami oraz jednolitym ciemnobrązowym umaszczeniem przechodzącym w czerwonomahonioweBeata Dąbrowska
StoryEditorRasy bydła mięsnego

Salers - wyjątkowo odporna, niewybredna i niestety niedoceniana rasa bydła

26.07.2024., 15:30h

Limousine, charolaise czy hereford to najpopularniejsze rasy bydła mięsnego hodowane w kraju. Są jednak hodowcy, którzy cenią sobie rasy doskonale przystosowane do chowu ekstensywnego.

Bydło salers pochodzi z górzystych rejonów Francji

Jedną z nich z pewnością jest salers – rasa, która posiada dużą odporność na trudne warunki środowiska oraz bardzo niskie wymagania paszowe. I właśnie te cechy pozwalają na chów tych zwierząt w ciężkich warunkach, w systemie ekstensywnym.

Rasa salers hodowana jest głównie we Francji, a jej ojczyzną są górzyste rejony Masywu Centralnego. Bydło salers to zwierzęta o dużym kalibrze. Średnia wysokość w kłębie wynosi 140 cm dla pierwiastek, 142–144 cm – dla dojrzałych krów i 150 –154 cm dla buhajów. Masa ciała krów wynosi 650–850 kg, a buhajów 1000–1200 kg. Budowa ciała jest mocna i zwarta, o szerokim i wydłużonym zadzie.

Dlaczego warto hodować salersy?

Umaszczenie krów i buhajów jest zwykle ciemnoczerwone, rogi średnie lub długie, zazwyczaj jasne. Bydło salers jest rasą późno dojrzewającą. Krowy cielą się łatwo, dając średniej wielkości cielęta.

Średnia masa cieliczek po urodzeniu wynosi 36 kg, a buhajków 39 kg. Odsadki w wieku 7. miesięcy ważą średnio 230 kg (jałówki) i 250 kg (buhajki). Wskaźnikiem doskonałej płodności krów jest okres międzywycieleniowy, który wynosi średnio 374 dni. Cielęta są bardzo żywotne. Roczne jałówki hodowlane ważą do 350 kg, zaś buhajki do 450 kg.

image
Widok bydła rasy salers to rzadkość, a szkoda, bo to piękne zwierzęta wyróżniające się długimi, jasnymi rogami oraz jednolitym ciemnobrązowym umaszczeniem przechodzącym w czerwonomahoniowe
FOTO: Beata Dąbrowska

W opasie ekstensywnym buhajki dorastają do masy ciała około 650 kg, a wydajność rzeźna wynosi ok. 57% i jest znacznie mniejsza niż u innych ras mięsnych. W opasie intensywnym buhajki przyrastają około 1300 g na dobę.

Rasa salers jest długowieczna i zdrowa. Doskonale wykorzystuje pasze gorszej wartości pokarmowej i jest doskonale przystosowana do wypasu na górskich pastwiskach, a stado podstawowe może być utrzymywane bez pomieszczeń inwentarskich. Drzewa i krzewy, obniżenia terenu, stanowią dla salersów wystarczającą ochronę przed wiatrami i opadami.​

Krowy rasy salers są doskonłymi mamkami

Bydło rasy salers z powodzeniem wykorzystywane jest do krzyżowania towarowego z innymi mięsnym rasami, jednak tylko jako komponent mateczny. Krowy mają łagodne usposobienie i są doskonałymi mamkami.

Stosunkowo wysoka mleczność od ponad 3000 do nawet 5000 kg mleka zapewnia wysokie przyrosty masy ciała cieląt w okresie odchowu. Dorosłe krowy bez większych problemów rodzą cielęta po buhajach blond d aquitaine, charolaise czy limousine. Wielu hodowców jest zdania, że najlepiej umięśnione cielęta uzyskuje się przy krzyżowaniu krów salers z buhajami charolaise

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 19:02