Wirus BTV nie śpi, padają kolejne stada w Europie
Choroba niebieskiego języka pustoszy hodowle zwierząt w Europie. Jak podaje portal bydlo.com.pl, dotychczas najwięcej przypadków odnotowano w:
- Holandii,
- Belgii,
- Francji,
- Niemczech.
Ponadto wirus dotarł już również do hodowli w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Czechach i we Włoszech. Co gorsza, tylko od 1 września do 8 października br. odnotowano aż 89 nowych ognisk choroby niebieskiego języka w Europie, a najbliższe z nich zostały zlokalizowane w pobliżu polskiej granicy.
Gdzie jest szczepionka na BTV?
Zgodnie z polskim prawem wdrożenie stosownych przepisów umożliwiających legalizację szczepionki przeciwko wirusowi BTV będzie możliwe dopiero po wystąpieniu ogniska w hodowli na terenie naszego państwa.
W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną polscy rolnicy wzięli udział w spotkaniu online, w którym uczestniczył przedstawiciel Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Zbigniew Kołoszyc oraz zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jakub Kubacki.
Podczas spotkania doszło do konkretnych ustaleń. Rolnicy, po przeprowadzeniu analizy ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa BTV w Polsce, jednogłośnie wyrazili potrzebę wprowadzenia szczepień przeciwko niemu. Ich zdaniem, jest to jedyny sposób na ochronę stad, zanim będzie za późno.
Hodowcy uznali również za konieczne umożliwienie prowadzenia szczepień nie tylko szczepionką ze starszym wariantem BTV-8 z wczesnych lat 2000, ale także nową szczepionką dla serotypu 3, która jest dostępna od roku 2024.
Skąd Polska weźmie szczepionkę na BTV?
Szczepionka na BTV jest już dostępna w innych państwach UE. Podczas spotkania stwierdzono, że jej dystrybutorem do Polski mogliby być Czesi.
Czy Czesi będą dostarczać do Polski szczepionki przeciwko BTV?
Podczas spotkania rolników i hodowców została również rozważona współpraca z firmą z Czech zajmującą się dostarczaniem szczepionki na polski rynek.
LIR domaga się szczepionki przeciwko chorobie niebieskiego języka w Polsce
W sprawie szczepionki przeciwko chorobie niebieskiego języka w Polsce pojawiły się już pierwsze, oficjalne stanowiska izb rolniczych. Wraz z końcem października Lubelska Izba Rolnicza w swoim stanowisku zgłosiła konieczność dopuszczenia do stosowania szczepionek przeciwko chorobie niebieskiego języka w Polsce w związku z wystąpieniem wirusa na terenie Europy.
Zdaniem rolników, skoro szczepionka jest już dostępna w innych państwach UE, to powinna być podawana również w Polsce, zanim będzie za późno. Lubelscy rolnicy wnieśli również o podjęcie jak najszybszych prac legislacyjnych ww. celu.
Wirus BTV – działania prewencyjne w Polsce
Obowiązujące w Polsce przepisy prawa uniemożliwiają wdrożenie szczepionki przeciwko wirusowi BTV przed jego wystąpieniem w polskich hodowlach, gdyż choroba ta podlega urzędowemu obowiązkowi zwalczania. Dlatego też decyzja o szczepieniu będzie możliwa do podjęcia, dopiero gdy wirus dotrze do kraju.
Aktualnie inspekcja weterynaryjna zaleca hodowcom wdrożenie następujących działań prewencyjnych:
- wystrzeganie się zakupu zwierząt do własnej hodowli pochodzących z niewiadomego źródła,
- zapewnienie okresowych wizyt lekarza weterynarii w gospodarstwie,
- zgłaszanie lekarzowi weterynarii wszelkich podejrzanych objawów klinicznych,
- zwalczanie owadów pomieszczeniach inwentarskich (przenoszących chorobę).
Jednym z państw, które od roku 2025 wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobie niebieskiego języka jest Belgia.
"Rząd belgijski nie dostarcza bezpłatnych szczepionek, jak to ma miejsce we Francji, więc rolnicy muszą sami pokryć wszystkie koszty. Od maja tego roku belgijscy hodowcy bydła mogą szczepić swoje zwierzęta przeciwko BTV 3, chorobie, która szybko rozprzestrzeniła się w kraju. Jak dotąd szczepienia te są dobrowolne. Federalny departament rolnictwa w Brukseli stwierdził, że po kilku miesiącach epidemii dobrowolne szczepienia nie były w stanie powstrzymać skutków choroby w wystarczającym stopni, stąd też konieczność wprowadzenia obowiązkowych szczepień" - czytamy w TPR.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: Facebook/PZHiPBM, LIR