Najpiękniejsze konie po raz pierwszy w Żelechowie
W ostatnią niedzielę maja br. odbyła się Pierwsza Żelechowska Wystawa Koni Hodowlanych. Hodowcy z powiatu garwolińskiego nie musieli zbyt daleko jechać ze zwierzętami, aby móc je zaprezentować. Żelechowska wystawa jest potwierdzeniem, że hodowcy z Mazowsza mają coraz lepsze konie zimnokrwiste.
Zwierzęta rywalizowały w trzech kategoriach:
- klacze ras zimnokrwistych,
- ogiery ras polski koń zimnokrwisty
- arden polski
- oraz w kategorii konie importowane.
Ocenę koni przeprowadziła komisja w składzie: Marek Niewiński – przewodniczący oraz Marzena Woźbińska i Andrzej Kosior.
Klacze ras zimnokrwistych
Wśród klaczy ras zimnokrwistych zwyciężyła Nocka Huberta Stasiaka z miejscowości Kraski Dolne, która otrzymała od sędziów 40,5 pkt. Nocka jest córką klaczy Nazara po Tryb i ogiera Hertman po Hercules. Wiceczempionką została Marina Czesława Wiechetka z miejscowości Dudka. Marina jest córką Malajki po Bałer i ogiera Bonatan po Jutron. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęła Epika Jana Stasiaka, która jest córką klaczy Emira po Emir i ogiera Tryb po Tazar.
-
Flajo rasy arden polski Marcina Neski
- Estor rasy pkz Marcina Liwińskiego
- Thyra Banks rasy arden szwedzki
Najlepsze ogiery PKZ i Arden Polski
Następnie zaprezentowano ogiery ras pkz i arden polski. Czempionem tej kategorii został Estor rasy pkz Marcina Liwińskiego z Lesznowoli z wynikiem 41,5 pkt. Estor jest synem Etristy po Tristan VanT Lambroeck i zimnokrwistego niemieckiego ogiera Archimedes po Astor.
Drugie miejsce z 40 pkt. zajął ogier Flajo rasy arden polski Marcina Neski z Cząstkowa Polskiego. Flajo jest synem ardenów szwedzkich – Freji po Blair i Extora po Expo De Feulen. Trzecie miejsce zajął Boston rasy pkz Mariusza Sowińskiego z Piastowa. Boston jest synem Bukli po Markus D Oosthof i ogiera Igon po Gourmet. Na uwagę zasługuje fakt, że czwarte miejsce także zajął ogier Boston. Jest to zupełnie inny ogier, należący do Jakuba Kamera z Olszyca Szlacheckiego i jest synem klaczy Blanka po Walor i ogiera Bondar po Garbun.
- W grupie koni importowanych zwyciężył ogier Massiv Kamila Cicheckiego
Najpiękniejsze konie importowane
W grupie koni importowanych zwyciężył ogier Massiv Kamila Cicheckiego z miejscowości Pogorzelec z wynikiem 41,5 pkt. Jest on synem klaczy Brokita po Vebend i ogiera Elegant po Paul Munter. Drugie miejsce zajęła klacz rasy bretońskiej Balia De La Croix Waldemara Karasińskiego z Sobolewa. Jest ona córką klaczy Ondine De La Landelle i ogiera Torpen De Boissiere po Hermes. Balia De La Croix zaprezentowana została wraz z przychówkiem – ogierkiem, którego ojcem jest pochodzący z Polski Santor, zdobywca tytułu czempiona Europy ogierów starszych podczas międzynarodowego czempionatu w Szwecji.
- Wiceczempionką wśród klaczy została Marina Czesława Wiechetka
Trzecie miejsce zajęła klacz Thyra Banks rasy arden szwedzki Jana Piotra Cicheckiego z miejscowości Pogorzelec z wynikiem 40 pkt. Jest ona córką klaczy Tonita po Carton i ogiera Tyr po Boss.
Konkurs powożenia
Po zakończonej ocenie koni zimnokrwistych odbył się konkurs powożenia, w którym można było zobaczyć różnego rodzaju powozy. Hodowcy zaprezentowali pojazdy klasyczne i sportowe oraz klasyczne wozy konne, które dawniej używane były na co dzień niemal we wszystkich gospodarstwach. Wśród koni zaprezentowanych w zaprzęgach można było podziwiać rumaki różnych ras i maści, w tym: piękne siwe kuce szetlandzkie, karego wałacha rasy śląskiej oraz dwie klacze zimnokrwiste maści dereszowatej.
- Balia De La Croix Waldemara Karasińskiego z Sobolewa
- Wśród klaczy ras zimnokrwistych zwyciężyła Nocka Huberta Stasiaka
Organizatorami Pierwszej Żelechowskiej Wystawy Koni Hodowlanych byli: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie oraz Urząd Miejski w Żelechowie.
Józef Nuckowski