StoryEditorŚwinie

Płynne żywienie świń to większy zysk z tucznika

26.09.2022., 08:09h
W Polsce żywienie świń na mokro nadal jest dużo mniej popularne niż w krajach Europy Zachodniej, dlatego podczas konferencji w Toruniu mówiono o przewadze płynnych instalacji nad tradycyjnym żywieniem na sucho. Jak przekonywali specjaliści, żywienie na mokro to nie tylko sposób na ograniczanie kosztów produkcji, ale także zużycia antybiotyków, gdyż pasza często działa jak probiotyk.

Płynne żywienie szansą na rozwój rynku trzody chlewnej w Polsce

Promocją żywienia na mokro trzody chlewnej w naszym kraju oraz wsparciem rolników w tym temacie zajmuje się Akademia Płynnego Żywienia firmy De Heus, w której działa wykwalifikowany zespół doradców. W tym roku spotkanie odbyło się już po raz dziesiąty. Podczas zorganizowanej we współpracy z firmą Duynie Feed konferencji w Toruniu eksperci opowiadali o zaletach i wadach systemu karmienia na mokro oraz jak wykorzystać w nim różnego rodzaju produkty uboczne. Wśród uczestników konferencji byli rolnicy, którzy stosują już system płynnego żywienia i chcą lepiej wykorzystać jego możliwości oraz ustrzec się ewentualnych błędów, oraz tacy, którzy dopiero rozważają montaż tego typu instalacji w swojej chlewni.

Płynne żywienie jest szansą na rozwój rynku trzody chlewnej w Polsce. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wprowadzeniu w gospodarstwie żywienia na mokro, powinniśmy rozważyć, jaki mamy dostęp do surowców ubocznych typu: serwatka, syrop, wywar, młóto, pieczywo, odpady ziemniaczane, oraz czy mamy możliwości ich przechowywania – mówiła Renata Nowacka-Komada, spe...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:08