StoryEditorASF

Prawie 50 przypadków ASF u dzików w tydzień! Wirus idzie na rekord też w chlewniach

31.08.2021., 12:08h
Wirus ASF nie daje o sobie zapomnieć. Znów pojawił się w czterech chlewniach. Zła wiadomość jest też taka, że chorobę stwierdzono u dzików na terenie niedawno uwolnionym od ASF. Zobacz, gdzie tym razem wykryto wirusa.

W ostatnich dniach pojawiły się cztery ogniska ASF i 48 przypadków u dzików. Choroba znów zaatakowała chlewnie w powiecie mieleckim. To region, w którym najczęściej w tym roku wykrywano wirusa - aż 29 razy! Prawdziwy wysyp nastąpił także wśród populacji dzików. ASF stwierdzono m.in. w powiecie ostrowskim na Mazowszu, gdzie wirusa nie było już od dłuższego czasu. 

Gdzie są nowe ogniska ASF?

72. ognisko ASF (ognisko wtórne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie (3 lochy), położonym w miejscowości Zdziechowice Pierwsze, w gminie Zaklików, powiat stalowowolski, województwo podkarpackie. Jak wyjaśnił w rozmowie z nami Janusz Sudoł, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli jest to ognisko wtórne  do ogniska nr 64/2021 zlokalizowanym w bezpośrednim kontakcie (granica przez płot).
- W gospodarstwie utrzymywane były 3 świnie. Zwierzęta nie chorowały, zostały zabite zapobiegawczo równocześnie ze zwierzętami w ognisku pierwotnym. Badania laboratoryjne pobranych prób wykazały obecność wirusa ASF - zaznaczył Sudoł.

Na razie w regionie tych dwóch ognisk nie wyznaczono czerwonej strefy. 

- Obszar objęty ograniczeniami III (strefa czerwona) jest wprowadzany na konkretny obszar mocą rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej po otrzymaniu informacji z państwa członkowskiego. Aktualna regionalizacja wprowadzona jest zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/1371 z dnia 16 sierpnia 2021 r. - informuje lekarz. 
 
73. ognisko ASF (ognisko wtórne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 187 świń (20 loch, 135 warchlaków, 31 tuczników, 1 knur), położonym w miejscowości Dąbrówka Osuchowska, w gminie Czermin, powiat mielecki, województwo podkarpackie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

74. ognisko wyznaczono w Podbudzyniach w pow. mieleckim (Podkarpacie), a 75. w miejscowości Kępa w pow. dąbrowskim (Małopolska), sąsiadującym z pow. mieleckim. Oba ogniska stwierdzono w czerwonej strefie. 

W polskich lasach jest 1 mln dzików

Hodowcy trzody zwracają uwagę, że jedynym sposobem na zatrzymanie wirusa jest depopulacja dzików. Ale w Polsce póki co nie jest to realne. Odstrzał następuje bardzo powoli. Jak przyznał ostatnio wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, w polskich lasach może  być nawet 1 mln dzików. Tymczasem w latach 2017 – 2021 w ramach odstrzału sanitarnego odstrzelono zaledwie 284 020 dzików.

Warto dodać, że w ubiegłym roku wyznaczono 103 ogniska ASF u świń i ponad 4 tysiące przypadków wśród dzików. Pod tym względem był to niemal rekordowy rok. W 2019 r.  ognisk mieliśmy 48, w 2018 r. - 109, a w 2017 r. - 81. Niestety, wielce prawdopodobne, że w tym roku ognisk ASF też będzie powyżej stu.


Kamila Szałaj, fot. AgroUnia
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 06:22