StoryEditorMateriał promocyjny

Program „Cultivate” – w trosce o zrównoważony rozwój i efektywną hodowlę

21.08.2020., 09:08h
„Cultivate” to program wykorzystywany w OSI POLAND FOODWROKS i skierowany do hodowców bydła. Program ten obejmuje cały łańcuch dostaw. Główne cele programu „Cultivate”  to m.in. dbanie o dobrostan bydła, minimalizowanie wpływu hodowli na środowisko oraz podnoszenie zysków dla hodowcy.

„Cultivate” to nowoczesny program wykorzystywany w OSI POLAND FOODWROKS. Ideą przyświecającą temu projektowi, było wprowadzenie innowacyjnego produktu, którego działanie wspiera i korzysta z najlepszych praktyk zrównoważonego rozwoju. Program koordynuje i wykorzystuje informacje z każdego etapu hodowli, obejmując także dalsze działania, podejmowane w łańcuchu dostaw i dystrybucji produktu końcowego. Głównym celem programu „Cultivate” jest promowanie progresywnych, zrównoważonych praktyk w polskich gospodarstwach, przynoszących zysk nie tylko środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim hodowcy.

Innowacyjne rozwiązania dla polskich producentów

Nowa odsłona programu „Cultivate” wprowadzona na rynek w lipcu ubiegłego roku, jest kontynuacją działań podjętych w ramach rozpowszechniania pionierskiego programu „SFS”, pierwszy raz przedstawionego użytkownikom przez OSI POLAND FOODWORKS w 2004 roku. Sukces oraz uznanie klientów dla prekursorskiego narzędzia, jakim był program „SFS” stały się impulsem do dalszych prac, których głównym zadaniem było udoskonalenie produktu w taki sposób, aby sprostał wymaganiom użytkowników oraz nowym wyzwaniom z zakresu ochrony środowiska oraz klimatu. Nowy program skupia się przede wszystkich na celach związanych z efektywnym wprowadzaniem praktyk zrównoważonego rozwoju i wykorzystuje je jako kluczowe zmienne w procesie produkcyjnym, pomagając rolnikom w racjonalizacji oraz optymalizacji procesów hodowlanych, a także w eliminowaniu zachowań niesprzyjających efektywnej produkcji.

„Cultivate” oraz wykorzystywane w procesie analizy danych czynniki, skupione są wokół czterech kluczowych założeń: utrzymania zdrowia i wysokiego poziomu dobrostanu zwierząt, ograniczaniu nadużywania leków u zwierząt, a także na ochronie zasobów naturalnych i odpowiedzialnym oraz efektywnym zarządzaniu gospodarstwem. Korzystanie z programu „Cultivate” ma w praktyce zwiększać poziom zaangażowania rolników we wdrażanie, monitorowanie i dokonywanie pomiarów w gospodarstwie, w oparciu o przytoczone determinanty. Ambicją oraz misją twórców programu było budowanie opartej na indywidualnym doświadczeniu świadomości, że zrównoważony rozwój jest przyjazny nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela producentów bydła.

 

System przyznawania dopłat

Obecnie około 6 000 rolników otrzymuje dodatkowe dopłaty do bydła, przyznawane ze względu na udział w programie „Cultivate”. Aby zostać zakwalifikowanym do programu specjalnych świadczeń finansowych, rolnicy muszą przejść audyt programu, nadzorowany i przeprowadzany przez niezależną stronę trzecią lub dostawcę OSI. Osoby zajmujące się kontrolą odwiedzają zgłoszone gospodarstwo w celu przeprowadzenia audytu, dokonywanego w oparciu o specjalny arkusz. Wszyscy rolnicy, którzy przejdą pozytywnie kontrolę, zostają włączeni do programu dopłat biorąc udział w systemie dodatkowych korzyści przygotowanych w ramach polityki i filozofii OSI.

 

Zielone rolnictwo – z korzyścią dla wszystkich

Stopniowe wprowadzanie  wiodących w branży oraz uznanych przez środowisko naukowe praktyk zrównoważonego rolnictwa przez hodowców przynosi same korzyści. Celem programu „Cultivate” jest także wdrożenie ich na poziomie całego łańcucha dostaw, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na środowisko i zaowocuje utrwalaniem przyjaznych dla klimatu strategii. Poprawa oraz utrzymywanie dobrostanu zwierząt na wysokim poziomie, połączone z nowoczesnymi praktykami lekarskimi, wpływają na podniesienie jakości życia zwierząt hodowlanych oraz znaczną redukcję stresu, co przekłada się na stan zdrowia bydła oraz lepsze efekty hodowlane. Produkcja opierająca się na „zielonych zasadach” wpływa także na ochronę środowiska naturalnego. Lepsze gospodarowanie wodą, odpowiednie wykorzystanie nawozów, modyfikacje dotyczące sposobu oraz metod żywienia, sprzyjają utrzymaniu różnorodności biologicznej w gospodarstwach, zmniejszają negatywny wpływ hodowli na klimat, wpływając jednocześnie pozytywnie na ochronę zasobów naturalnych.

 

Przyszłość rolnictwa w Polsce – w kręgu praktyk zrównoważonego rozwoju

Droga, którą wyznacza polityka oraz filozofia wpisane w pracę systemu „Cultivate” dopiero się rozpoczyna. Zapoczątkowane w 2004 r. działania, skierowane na podniesienie oraz przestrzeganie standardów dobrostanu zwierząt, zwiększyły swój zakres, obejmując bezpieczeństwo pracowników, środowisko i efektywność produkcji.

Przyglądając się zamianom, zarówno społecznym, jak i klimatycznym wiemy, że stoi przed nami wiele wyzwań, związanych przede wszystkim z etyczną i odpowiedzialną produkcją. Rosnąca świadomość konsumentów odnosi się bezpośrednio do zainteresowania pochodzeniem żywności, kwestiami transportu, a nawet takich aspektów jak pozyskiwanie paszy dla zwierząt, rodzaj hodowli, czy przestrzeganie praw pracowniczych. „Cultivate” to narzędzie, które pomoże zdobyć zaufanie nawet najbardziej wymagających klientów, którym zależy nie tylko na smacznym posiłku, ale także na naszej planecie oraz etycznej produkcji, prowadzonej zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju.

„Cultivate” pomaga polskim rolnikom zmieniać historię i pisać ją od nowa. Zmiany klimatyczne, a także nowe wymagania stawiane przez świadomych konsumentów, pomagają w ulepszaniu praktyk hodowlanych i włączaniu szerokiego spektrum działań obejmujących odpowiednie traktowanie zwierząt, troskę o środowisko oraz wzmocnienie współpracy rolników na różnych poziomach produkcji. Wprowadzona przez nas strategia wzmacnia kooperację pomiędzy świadomymi zagrożeń oraz wyzwań hodowcami a firmą OSI POLAND FOODWORKS, do której dostarczane jest bydło z certyfikowanych gospodarstw.
Chcesz opierać swoją hodowlę na świadomym, zrównoważonym rozwoju? Bądź częścią programu „Cultivate”!
Zadzwoń pod numer: 65 619 43 50.
Razem możemy więcej.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:24