Wirus pryszczycy w Niemczech. To pierwszy przypadek choroby od niemal 40 lat
10 stycznia 2025 r. niemieckie służby weterynaryjne potwierdziły pierwszy od 37 lat przypadek wirusa pryszczycy u trzech bawołów, utrzymywanych hobbystycznie w niewielkim gospodarstwie w miescowości Hönow, (stado składało się z 14 bawołów wodnych), położonym w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland (Brandenburgia).
Władze Brandenburgii natychmiast rozpoczęły dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła choroby.
Zamknięcie Zoo w Berlinie i prewencyjny ubój zwierząt w obrębie ogniska pryszczycy
Ognisko pryszczycy na terenie Niemiec postawiło na nogi służby weterynaryjne w całej Brandenburgii – kraju związkowym, który otacza Berlin. Natychmiast wprowadzono zakaz przemieszczania zwierząt przez 72 godziny. Zakaz dotyczył bydła, świń, owiec, kóz, wielbłądów, alpak oraz lam. Władze informują, że może zakaz ostać przedłużony.
Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się choroby i wysoką zaraźliwość, lokalne służby weterynaryjne podjęły decyzję o uboju sanitarnym zwierząt wrażliwych na chorobę w obrębie 1 kilometra od stwierdzonego ogniska. W związku z działaniami uśmiercono około 200 świń na farmie w pobliżu miejsca wykrycia ogniska pryszczycy.
Jak informuje portal EuroNews, ubojowi poddano także 11 pozostałych z bawołów ze stada, w którym stwierdzono chorobę. W poniedziałek zdecydowano także o wybiciu 55 kóz i owiec oraz 3 sztuki bydła na farmie w Schöneiche, która kilka dni wcześniej kupiło siano z farmy bawołów w Hönow, gdzie wystąpiło ognisko.
Na chwilę obecną choroba nie rozprzestrzeniła się dalej w Brandenburgii i jest ograniczona do dwóch gospodarstw w Schöneiche i Hönow.
— Obecnie analizowane próbki nie wykazały żadnych dalszych pozytywnych wyników— mówi Hanka Mittelstädt, minister rolnictwa Brandenburgii.
W obawie o zdrowie zwierząt, władze Ogrodu Zoologicznego w Berlinie zdecydowały o jego czasowym zamknięciu. 11 stycznia 2025 roku na stronie Zoo pojawiła się informacja, że w trosce o zdrowie zwierząt, które stanowi najwyższy priorytet, obiekt nie będzie przyjmował zwiedzających aż do odwołania.
Szybka reakcja polskich służb na wystąpienie wirusa pryszczycy przy polskiej granicy
Po potwierdzeniu informacji o wybuchu ogniska pryszczycy za zachodnią granicą, w województwie dolnośląskim oraz zachodniopomorskim zwołano sztaby kryzysowe.
Aktualnie transport zwierząt przez granicę polsko-niemiecką podlega intensywnemu nadzorowi sanitarnemu. Kontrole prowadzone są zarówno przez Straż Graniczną, Policję, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Inspekcję Weterynaryjną. Służby aplelują do polskich rolników o zachowanie czujności i monitorowanie stanu zdrowia swoich zwierząt.
Czytaj więcej: Pryszczyca zagraża polskiemu bydłu i świniom. Ruszyły kontrole i sztaby kryzysowe
Wybuch epidemii w Niemczech z pewnością będzie miał bardzo poważne konsekwencje dla tamtejszej gospodarki. Obrót niemieckiego eksportu produktów zwierzęcych wynosi około 10 miliardów euro rocznie, a ich największym odbiorcą jest Wielka Brytania, która właśnie zakazała importu bydła, świń i owiec z terenu Niemiec. Do odwołania brytyjskie certyfikaty zdrowia nie będą już wydawane zwierzętom podatnym na wirusa pryszczycy.