Rekompensata za zaprzestanie hodowli
Pomoc udzielana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie dotyczyła wyrównania utraconych dochodów za zaprzestanie produkcji w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Pomoc ta będzie przyznawana na wniosek producenta, złożony na formularzu udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.
Przewidziano rekompensaty za utracone dochody w wysokości 0,36 zł dziennie za każde zwierzę, ale nie więcej niż do 50 sztuk. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi musi dokonać jeszcze notyfikacji w Komisji Europejskiej projektu programu pomocowego dla producentów świń.
ARiMR będzie udzielać pomocy finansowej producentowi świń:
- któremu nadano numer identyfikacyjny (w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności);
- który w związku obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub wprowadzania ich do niego, wydanym w związku z ASF, zaprzestał produkcji świń.
Refundacja kosztów bioasekuracji
Refundacja kosztów zakupu materiałów ochronno-dezynfekcyjnych przez producentów świń w tym roku nie będzie mogła przekroczyć 75% tych kosztów, a w latach kolejnych 50%. Refundacja wydatków ma dotyczyć zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu niezbędnego do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz niezbędnych produktów lub środków do ich przeprowadzania, a także odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem do nich zwierząt domowych. Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Dominika Stancelewska
Dominika Stancelewska