StoryEditorŚwinie

Przez odpowiednie żywienie można obniżyć emisję azotu

02.05.2018., 16:05h
Intensywna produkcja zwierzęca jest źródłem emisji azotu pochodzącego między innymi z naturalnych nawozów w postaci obornika, gnojówki oraz gnojowicy. Ilość azotu uwalnianego do środowiska zależy w głównej mierze od obsady zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Poprzez żywienie można ograniczyć ilość azotu


Znacząca ilość azotu wydzielanego wraz z odchodami przez świnie jest rozkładana, w związku z czym następuje emisja amoniaku wykazującego silnie działanie drażniące w stosunku do płuc i błon śluzowych układu oddechowego. Dlatego wraz ze wzrostem intensyfikacji produkcji wymagana jest zmiana sposobu żywienia zwierząt. Konieczne jest wprowadzenie do dawki pokarmowej komponentów o wysokiej zawartości energii i białka oraz uzupełnienie jej dodatkami mineralnymi, ale jednocześnie poprawa strawności składników, aby jak najmniej było wydalanych do środowiska, a jak najwięcej wykorzystanych przez organizm zwierząt.

Co wpływa na wzrost wydalanego azotu?


Zbyt wysoki poziom białka w diecie zwierząt lub niewłaściwie zbilansowana ilość energii może powodować wzrost wydalanego azotu do środowiska w postaci amoniaku uwalnianego z odchodów (tzw. emisja amoniaku). Zwraca się również uwagę na stosowanie dodatków paszowych, które zwiększają wykorzystanie składników pokarmowych i mineralnych ze skarmianej paszy. Należą do nich enzymy, probiotyki, prebiotyki, wyciągi z roślin, olejki eteryczne. Takie postępowanie, przy intensywnym sposobie żywienia, pozwala na zaspokojenie potrzeb żywieniowych zwierząt oraz ogranicza wzrost zawartości składników pokarmowych i mineralnych (głównie azotu i fosforu) w odchodach.

Dostosowanie wartości energetycznej, pokarmowej i mineralnej mieszanek paszowych do wieku, masy ciała oraz poziomu i rodzaju produkcyjności zwierząt to podstawowy element ograniczania zawartości azotu w odchodach zwierzęcych. Pomaga w tym obniżenie poziomu białka ogólnego w paszy, a skupienie się bardziej na optymalizacji pod względem aminokwasów strawnych.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:49