StoryEditorŚwinie

Przyczyny wypadania pochwy i macicy u macior

10.09.2018., 17:09h
Wypadnięcie macicy częściej zdarza się u loch wieloródek. Komplikacja ta zwykle ma miejsce krótko po porodzie. Może także, choć raczej rzadko, wystąpić już podczas porodu. Przyczyny wypadnięcia macicy są złożone.

Czynniki genetyczne i fizjologiczne

Do ważniejszych należą czynniki genetyczne. Istnieją linie hodowlane o szczególnie długiej pochwie, u których prawdopodobieństwo wypadnięcia macicy jest większe niż u innych. Do czynników dodatkowych należą zaburzenia w krążeniu miejscowym, których efektem są przekrwienia pochwy i macicy oraz obrzęk tkanek miękkich. Zmiany proporcji objętościowych i temperatury narządu powodują traktowanie go jako ciała obcego przez organizm lochy, co prowadzi do jego wzmożonego wypierania na zewnątrz.

Szkodliwe fitoestrogeny


Do częstych przyczyn wypadnięcia macicy należą błędy żywieniowe, głównie obecność dużej ilości fitoestrogenów w karmie, niedobór wapnia, fosforu, przekarmianie, duży udział w dawce pasz objętościowych i ciężkostrawnych powodujących nadmierne wypełnienie przewodu pokarmowego i zaparcia.


Stres i nieudzielenie pomocy podczas porodu

Do czynników sprzyjających schorzeniu należą także błędy w utrzymaniu, wadliwa konstrukcja kojców porodowych, podłogi o dużym spadzie. Najczęstszą jednak przyczyną wypadnięcia macicy u loch są zbyt silne bóle parte związane z zatrzymaniem błon płodowych, a także wskutek znacznego uszkodzenia szyjki macicy lub pochwy w efekcie nieprawidłowo udzielonej pomocy porodowej. Nie bez znaczenia są też czynniki stresowe, na jakie narażona jest locha w warunkach intensywnej produkcji świń, jak przeprowadzenie do porodówki, zmiana diety, przebieg porodu.

Leczenie i  profilaktyka wypadania macicy i pochwy u loch

Rutynowe postępowanie lekarsko-weterynaryjne sprowadza się do próby ponownego wprowadzenia wypadniętego narządu do jamy ciała, czyli tzw. repozycji. Najłatwiej repozycji dokonać można przy pomocy specjalnego worka repozycyjnego. Metoda ta daje ponad 90% skuteczność, jeżeli jest wykonana w niedługim czasie po wypadnięciu macicy i nie doszło do ciężkich okaleczeń narządu. W skrajnych przypadkach samica kierowana jest na ubój z konieczności.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:03