StoryEditorWiadomości rolnicze

Rekompensaty za likwidację produkcji świń w zagrożonej strefie ASF

10.10.2014., 12:10h
Resort rolnictwa przygotował przepisy, które pozwolą na wypłatę rekompensat tym rolnikom, którzy przez 3 lata zrezygnują z hodowli świń w strefie zagrożonej wirusem ASF - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poseł Krzysztof Ardanowski (PiS) pytał, dlaczego resort nie podejmuje działań, które pozwoliłyby na szybkie zwalczenie ASF w Polsce. Argumentował, że by uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, należy w obszarze zagrożonym wirusem ASF wypłacić rolnikom rekompensaty za całą produkcję trzody chlewnej.

Sawicki poinformował, że przygotowane są przepisy, które umożliwią takie rozwiązanie. Rolnicy, którzy świadomi zagrożenia chorobą podejmą decyzję o likwidacji produkcji dostaną rekompensaty za to, że przez 3 lata nie będą hodowali świń. Jeżeli jednak będą musieli zlikwidować stado z polecenia lekarza weterynarii dostaną zapłatę tylko za usuwane świnie.

Minister zaznaczył, że w 3-kilometrowej strefie, gdzie wystąpiły dwa ogniska ASF u świń, cała trzoda została wybita (300 sztuk). Dotychczas w Polsce wykryto 16 przypadków tej choroby u dzików.

Resort rolnictwa opracował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, który przewiduje ograniczenie liczb gospodarstw niespełniających wymagań bioasekuracji, czyli procedur, działań i programów, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia drobnoustrojów do określonego środowiska. Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt. Projekt ten we wrześniu przyjął już Stały Komitet Rady Ministrów.

Zostanie też wydane rozporządzenie ministra rolnictwa, które będzie wdrażało program bioasekuracji. Określone w nim będą standardy, jakie powinno spełniać gospodarstwo utrzymujące określony gatunek zwierząt.

W resorcie przygotowywane jest też rozporządzenie dot. ASF, które uwzględni decyzję KE zmniejszającą strefę ochronną, przez zdjęcie restrykcji z dwóch gmin w powiecie suwalskim tj. gminy Jeleniewo i Wiżajny. Dokument ten został w drugiej połowie września skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych.

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że sprawa afrykańskiego pomoru świń będzie poruszona na posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa w przyszłym tygodniu. Dyskusja będzie dotyczyła także sytuacji w krajach nadbałtyckich, które także mają problem ze zwalczeniem tej choroby. Polska i kraje nadbałtyckie chcą wnioskować o dodatkowe środki z UE na zwalczenie ASF.

Z powodu wystąpienie wirusa ASF w Polsce w połowie lutego br., Rosja i wiele innych krajów pozaunijnych wprowadziło zakaz importu polskiej wieprzowiny. Sytuacja ta przynosi straty branży mięsnej. Zakłady mięsne mają kłopoty ze sprzedażą mięsa i wędlin, a producenci trzody narzekają na niskie ceny skupu trzody. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 10:41