Wiceminister Jacek Bogucki w przesłanym do „Polsusa” liście informuje, że „plan prac Komisji Europejskiej w zakresie zakazu żywieniowego obejmuje m.in. ograniczenie restrykcji związanych z zakazem poprzez stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego pochodzącego od drobiu w żywieniu trzody chlewnej i stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego pochodzącego od świń w żywieniu drobiu. Warunkiem niezbędnym do wprowadzenia zmian i złagodzenia zakazu paszowego jest zwalidowanie metod diagnostycznych pozwalających na określenie gatunkowości wykrytego przetworzonego białka”.
Obecnie zatwierdzono jedną metodę (tzw. PCR) do wykrywania i identyfikacji DNA białka wieprzowego. We wrześniu ub.r. Laboratorium Referencyjne Unii Europejskiej ds. Białek Zwierzęcych zleciło przetestowanie tej metody wszystkim laboratoriom referencyjnym w państwach członkowskich. Zebrane od nich opinie i wyniki badań zaważą na decyzji, czy opracowana metoda spełnia stawiane wymagania, co pozwoliłoby na zniesienie zakazu i umożliwienie krzyżowego skarmiania mączek.
Z odpowiedzi ministerstwa rolnictwa wynika też, że już w październiku 2015 ub.r. KE informowała, że przeprowadzono wstępne analizy, a dalsze oficjalne zatwierdzenie metody badania planowane jest na 2016 rok. Komisja Europejska zaznacza jednak, że pojawiają się trudności ze względu na ogromną różnorodność międzygatunkową ptaków. Każdy gatunek ma bowiem odmienny genotyp, co spowalnia prace nad skuteczną metodą badań mączek.
Grzegorz Tomczyk