Populacja dzików jest niedoszacowana, a brak kontroli nad jej liczebnością może prowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Liczba zakażonych dzików w Europie rośnie szybciej w pierwszym kwartale 2020 roku niż w latach poprzednich. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie danych dostarczonych przez system zgłaszania chorób zwierząt (ADNS) monitorowanych przez Komisję Europejską.
ASF coraz bardziej się rozszerza
Liczba przypadków w pierwszym kwartale 2020 roku w Unii Europejskiej stanowi 60% ogólnej liczby stwierdzonej w całym 2019 roku. W przypadku Polski i Węgier odsetek sięga nawet ponad 70% całkowitej liczby zwierząt znalezionych w roku ubieg-łym. Nie tylko wzrosła liczba przypadków u dzików, ale ASF pojawił się także w nowych miejscach, jak Grecja, które wcześniej były wolne od tej choroby. Grecja ogłosiła swój pierwszy przypadek w lutym tego roku w Serres, około 60 km od granicy bułgarskiej.
Niepokojący jest również wzrost liczby przypadków u dzików w Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Słowacji, gdzie w niektórych przypadkach ich liczba w pierwszym kwartale tego roku już przekracza całkowitą liczb...