Wysokie temperatury latem odpowiadają za straty ekonomiczne w produkcji trzody chlewnej. Skutki stresu cieplnego to nie tylko zmniejszenie pobrania paszy, ale także uszkodzenie jelit, które powoduje mniej efektywne wchłanianie składników odżywczych do krwiobiegu, przez co wpływa negatywnie na laktację u macior, obniża skuteczność inseminacji i pogarsza przebieg ciąży.
Środowisko w czasie ciąży wpływa na zdrowie i rozwój prosiąt, co jest widoczne, gdy weźmie się pod uwagę wpływ żywienia lochy. Podobnie jest ze stresem cieplnym, który oddziałuje na metabolizm poporodowy i rozwój potomstwa. Krótko mówiąc, prosięta reagują na stres, któremu w czasie ciąży poddawana jest locha, i odczuwają jego skutki. Prosięta urodzone przez lochy poddane dyskomfortowi cieplnemu mogą w późniejszym okresie życia wykazywać problemy zdrowotne i obniżoną wydajność. Stres cieplny w okresie życia płodowego może również zwiększać wrażliwość układu odpornościowego prosiąt.
Stres cieplny niebezpieczny w każdej fazie rozwoju żywca
Zespół naukowców z Agricultural Research Service w stanie Indiana oraz z Uniwersytetu Stanowego Iowa w USA sprawdzał,...