W porównaniu z rokiem 2012 to wzrost aż o 19%. Badania przeprowadzono z udziałem ponad 30 tys. firm produkujących pasze w 141 krajach. Wzrost produkcji mieszanek paszowych nastąpił mimo spadku o 7% liczby wytwórni pasz – do 30 090. Wyniki wskazują, że USA i Chiny zajmujące dwie pierwsze pozycje w zestawieniu produkują 1/3 wszystkich pasz, a wzrost jest stymulowany przede wszystkim przez sektory produkcji wołowiny, produkcji wieprzowiny i akwakultury, a także rozwój niektórych państw Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.
Po raz pierwszy od kilku lat wzrost produkcji pasz odnotowała Unia Europejska. Przewodzi tu Hiszpania z 31,9 mln ton pasz wyprodukowanych w 2016 roku, co oznacza 8% wzrost. W Niemczech, Francji, Turcji i Holandii odnotowano spadki. Światowym liderem pozostają Chiny z 187,2 mln ton wyprodukowanych pasz. 44% łącznej światowej produkcji pasz przeznaczona jest dla drobiu, co oznacza niewielki spadek w stosunku do poprzedniego roku. Jego przyczyną mogą być ptasia grypa, konsolidacja branży oraz bardziej wydajne przetwarzanie pasz.
Duży wzrost odnotowano w zakresie produkcji pasz dla trzody chlewnej, szczególnie w Azji, gdzie Wietnam i Tajlandia należą obecnie do 10 państw produkujących najwięcej pasz dla świń. Chiny odpowiadają za przeszło 1/4 światowej produkcji pasz dla trzody chlewnej, przy czym należy zaznaczyć, że ciągu ostatnich trzech lat pogłowie świń spadło tam o prawie 40%. ds