Lochy muszą produkować coraz więcej mleka, a przed porodem niechętnie jedzą paszę, dlatego trzeba znaleźć sposoby na dostarczenie im niezbędnej energiiDominika Stancelewska
StoryEditorJak żywić lochy przed wyproszeniem?

ABC żywienia prośnych loch

11.08.2024., 10:30h

Okres laktacji jest trudny dla loch, ponieważ przy dużych miotach mają trudności z utrzymaniem produkcji mleka, zwłaszcza gdy pobranie paszy jest niewystarczające.

Należy zapewnić lochom odpowiedni poziom energii w dawce pokarmowej

Skutkiem tego jest nadmierna utrata masy ciała, pogorszenie płodności, zwiększona liczba powtórek rui, mniej urodzonych prosiąt i większa ich śmiertelność. Zapewnienie właściwego poziomu energii w paszy już przed porodem spowoduje, że łatwiej poradzą sobie w laktacji i po niej.

Przekarmienie bądź niedożywienie loch odbija się na ilości produkowanego przez nie mleka i może skutkować obniżoną użytkowością rozpłodową oraz mniejszą liczbą uzyskiwanych prosiąt w roku.

Podstawowym celem w okresie laktacji jest maksymalizacja pobrania paszy w celu zaspokojenia zapotrzebowania na składniki odżywcze potrzebne do produkcji mleka. Jednak błędy żywieniowe popełnione w tym okresie, których konsekwencją jest niedostateczne pobranie mieszanki przez lochy, skutkują nie tylko zmniejszoną wydajnością mleczną loch, a co za tym idzie – niższymi przyrostami masy ciała prosiąt.

image
FOTO: TPR

Nadmierny ubytek masy ciała wpływa też ujemnie na skuteczność krycia, wydłuża się okres od odsadzenia prosiąt do wystąpienia rui. Jeżeli podczas wyproszenia locha już jest w nieodpowiedniej kondycji (z powodu zbyt dużej bądź zbyt małej masy ciała), występuje więcej martwych urodzeń, gorsza jest żywotność prosiąt oraz większe zróżnicowanie wagowe miotu.

Jak często żywić lochę przed porodem i co dodać do paszy?

Prosięta rosną najintensywniej w ciągu ostatnich 10 dni przed porodem. W celu uzyskania dużego miotu, locha potrzebuje dodatkowej energii i aminokwasów. Eksperci zalecają zwiększyć stosunek lizyny do energii od około 80. dnia ciąży, aby uniknąć rozpadu tkanki mięśniowej. Jeśli pasza w tym okresie nie spełnia wymagań żywieniowych lochy, jej tkanka tłuszczowa i mięśniowa zaczynają się rozkładać.

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 10:53