
Grupy technologiczne w rozrodzie świń kluczem do efektywności produkcji
W uzyskiwaniu dobrych wyników konieczny jest nadzór nad porodówkami oraz całym sektorem rozrodu. Pomaga w tym stworzenie grup technologicznych i praca w określonym cyklu produkcyjnym. Punktem krytycznym przy pracy z grupami loch jest moment krycia, gdyż źle przeprowadzony może doprowadzić do rozbicia całej produkcji.
– Aby spełnić wymóg pracy w grupach technologicznych, musi być cyklicznie kryta taka sama liczba loch w tym samym czasie. Właściwe zarządzanie, ze szczególnym uwzględnieniem synchronizacji wyproszeń loch i pojawiających się u nich cykli rozrodczych, pozwala na redukcję o połowę dni nieprodukcyjnych, zmniejszenie nakładów i czasu pracy oraz redukcję liczby dawek nasienia – twierdzi lekarz weterynarii dr Marian Porowski.
Wielu rolników już nie wyobraża sobie kierowania rozrodem i wprowadzania loszek do stada bez synchronizacji. Jednak większość producentów z tego nie korzysta. A synchronizacja rui pozwala na ograniczenie liczby loszek oraz umożliwia precyzyjne tworzenie grup.
Doktor Marian Porowski mówił o zaletach produkcji w cyklu 5-tygodniowym, który pozwala na produkcję identyczną jak cykl tygodniowy z 28-dniowym okresem laktacji. Występują okresy zwiększonej kumulacji zajęć, ale przerwy pomiędzy nimi są dużo dłuższe. Z tego względu szczególnie polecany jest przy problemach zdrowotnych w stadzie. W przypadku cyklu 5-tygodniowego można znacząco poprawić skuteczność krycia, gdyż zabieg inseminacji w grupach odbywa się rzadziej i można bardziej się na nim skupić.
Zarządzanie porodówkami: jak w łatwy sposób poprawić wyniki rozrodu loch?
Zdaniem Szymona Sygita, kierownika fermy matecznej, przyczynami problemów z rozrodem i ze skutecznym pokryciem loch po odsadzeniu są złe zarządzanie w porodówce, w tym zła opieka okołoporodowa, częsta rotacja prosiąt w trakcie laktacji, zmiana kojca lochy karmiącej, stres, złe rozkarmienie maciory, złej jakości mieszanka paszowa.
– Wszelkie ograniczenia żywienia w okresie laktacji i po odsadzeniu zwiększają liczbę dni do pokrycia, zmniejsza się współczynnik owulacji oraz zwiększa zamieralność zarodków o 25%. Najnowsze modele produkcyjne opierają się na takich zarządzaniu i żywieniu, które wzmacniają funkcjonowanie jelit maciory, aby uzyskać właściwą ekspresję immunologiczną, która przejdzie na prosięta w siarze i pozwoli uzyskać żywotne noworodki gotowe do optymalnego wzrostu. Strategie żywieniowe są oparte na właściwym pod względem jakości i ilości włóknie, optymalizacji źródeł energii, dostarczeniu aminokwasów, unikając jednocześnie emisji toksycznych gazów, wykorzystaniu suplementów diety w celu stymulacji procesów metabolicznych – podkreśla dr Marian Porowski.
Czytaj więcej: Synchronizacja rui i porodów u macior - jak je osiągnąć?
Jak rozpoznać ruję u lochy i ile powinna ona trwać?
Wśród czynników wpływających na skuteczne pokrycie loch jest prawidłowe rozpoznanie rui, które pozwala na efektywne zdeponowanie nasienia w drogach rodnych samicy. Ruja właściwa trwa średnio 1,5–2,5 dnia, czyli od 36 do 60 godzin. Owulacja następuje pomiędzy 30. a 40. godziną rui właściwej i trwa 4–6 godzin. Jest to najważniejszy czas dla wykrywających ruję. Inseminacja wykonana tuż przed owulacją daje najlepsze wyniki skuteczności. Najwyższa płodność jest wówczas, gdy odstęp pomiędzy owulacją a inseminacją wynosi 8 godzin.