Zaawansowana infrastruktura Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt pozwoli na prowadzenie innowacyjnych badań
Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt to nowoczesny dwukondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 1865 m2 wraz z zaawansowanym wyposażeniem. Jednak, jak podkreślano podczas uroczystego otwarcia, siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to nie tylko pomieszczenia, ale przede wszystkim przestrzeń dla rozwoju innowacyjnych i interdyscyplinarnych badań, wyposażona w zaawansowaną infrastrukturę i narzędzia wspierające rozwój nauki dzięki stworzeniu funkcjonalnego środowiska badawczego. Wśród aparatury badawczo-rozwojowej znajduje się najnowocześniejszy sprzęt chirurgiczny i rehabilitacyjny dla zwierząt, komory respiracyjne służące do monitorowania ilości i składu gazów emitowanych z produkcji zwierzęcej, urządzenie do analizy składu substancji biologicznych, tomograf komputerowy, sprzęt mikroskopii elektronowej, aparaty do anestezji, stacje endoskopii, a także jedna z najnowocześniejszych sal sekcyjnych dla zwierząt z systemem audio-wizualnym umożliwiającym prowadzenie szkoleń zdalnych z zakresu między innymi patomorfologii czy patologii weterynaryjnej. Do tego dochodzi w pełni wyposażona pracownia parazytologii zajmująca się badaniem pasożytów u wszystkich gatunków zwierząt.
Nie tylko w ochronie zwierząt
– Realizacja inwestycji nie była łatwa ze względu na presję czasową. Wstępna koncepcja została gruntownie zmieniona. Trzeba było też przeprowadzić setki przetargów na bardzo zaawansowaną i skomplikowaną aparaturę. Realizacja tej inwestycji podniesie jednak prestiż uczelni i zwiększy potencjał badawczy oraz innowacyjny w kluczowych obszarach. Doskonale wyposażony budynek pozwoli na prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie. Rozwiązywane będą tu istotne aktualne problemy, jak dobrostan zwierząt czy ochrona środowiska i klimatu – mówił podczas otwarcia obiektu prof. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Naukowcy będą pracować nad tworzeniem nowoczesnych technologii medycznych i weterynaryjnych dotyczących diagnostyki, obrazowania molekularnego, chorób cywilizacyjnych, nowotworowych, populacyjnych, neurodegeneracyjnych oraz immunologicznych. Podejmowane badania mają skutkować opracowaniem produktów, usług i nowych technologii związanych z profilaktyką, diagnostyką i terapią chorób, w tym rzadkich. Dzięki nowym narzędziom naukowcy będą mogli lepiej badać między innymi zwierzęce emisje przyczyniające się do zmian klimatu.
Centrum ma łączyć w sobie funkcje jednostki badawczej, pomagającej w rozwoju badań z zakresu nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, a także badań przedklinicznych i translacyjnych, jak również świadczącej usługi dla przemysłu i społeczeństwa.
Jak podkreślała prof. Małgorzata Szumacher, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, dzięki stworzeniu infrastruktury integrującej naukowców reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny nauki prowadzone tu badania będą umożliwiały współpracę międzywydziałową. Prace będą prowadzone również w partnerstwie z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i Unii Europejskiej.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu chce być liderem
– Mamy świadomość, jak istotne są badania nad dobrostanem zwierząt oraz chorobami cywilizacyjnymi ludzi i zwierząt. Dlatego też Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt stanie się miejscem, gdzie rodzą się innowacyjne pomysły, a nauka przekłada się na praktyczne rozwiązania. Chcemy być liderem nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych, ale także prekursorem zmian społecznych. Zaangażowanie w tematykę dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i zdrowia publicznego to nasza odpowiedź na wyzwania współczesnego świata – mówił prof. Szoszkiewicz.
Główne obszary badań prowadzonych w centrum obejmować będą między innymi opracowywanie nowych suplementów i dodatków paszowych, które będę zapobiegać negatywnym skutkom chowu i hodowli na środowisko oraz na produkcję żywności pochodzenia zwierzęcego.
– Planujemy prowadzić badania dotyczące zdrowia zwierząt, w tym zaburzeń metabolicznych, jak również podejmować próby opracowania nowych suplementów lub leków dla zwierząt. Badania te wychodzą naprzeciw potrzebom zarówno naszego regionu, jak i kraju, a unikalność przedsięwzięcia wynika ze skoncentrowania działań obejmujących wszelkie aspekty hodowli, chowu, utrzymania oraz zdrowia zwierząt – podkreślała prof. Małgorzata Szumacher.
Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt zostało wyposażone w urządzenia do identyfikacji biomarkerów genetycznych i molekularnych w diagnostyce i leczeniu chorób, obrazowania komórkowego oraz badań in vitro. Integralną częścią projektu jest stacja doświadczalna dużych zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zlokalizowana w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Brodach, w którym znajdzie się centrum pomiaru emisji gazów cieplarnianych produkowanych przez zwierzęta oraz opracowywania metod przeciwdziałania negatywnym wpływom emisji na środowisko. Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach funduszy Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 Działanie 1.1. Wsparcie infrastruktury B + R w sektorze nauki.