Ceny świń runęły nawet o 1 zł/kg. Rolnicy przyparci do muruCanva
StoryEditorŚwinie

Ceny świń runęły nawet o 1 zł/kg. Rolnicy przyparci do muru

17.12.2024., 12:00h

Hodowcy trzody chlewnej w Polsce mierzą się z potężnym kryzysem rolniczym. W walce o przetrwanie nie pomaga im nieustannie rozprzestrzeniający się wirus ASF. Jakie perspektywy mają rolnicy w grudniu br.?

Hodowcy świń pod presją ASF i niskich cen skupu

Zimowe miesiące przyniosły hodowcom trzody chlewnej spadek cen, który dla wielu z nich oznacza balansowanie na granicy opłacalności. Marek Ryszka, rolnik z Wysokiej, mówi otwarcie o trudnej sytuacji: „Cena za kilogram wynosi od 5,80 do 6,20 zł. To poziom albo na zero, albo poniżej kosztów”.

Jak dodaje, wyższe ceny latem dawały nadzieję na stabilizację, jednak obecna sytuacja skutecznie studzi optymizm. Natomiast niskie ceny to nie jest niestety jedyny problem hodowców.

– Z ASF-em mamy problem w Polsce już 10 lat. Przed tym jakoś tam nie było ani strefy, ani jakoś nie dotykało to nas osobiście. Ale teraz już naprawdę czujemy to na plecach – mówi Marek Ryszka.

Hodowla świń starcza na przetrwanie

Również Karolina Landsman-Ryszka wskazuje, że spadek cen żywca o złotówkę na kilogramie znacząco pogarsza sytuację: „Jak było około 7 złotych, to z chowu coś zostawało. Można było myśleć o inwestycjach. Teraz jest w okolicach 6 złotych i to już jest tak, żeby przeżyć”. Jak zauważa, regularna sprzedaż świń i stabilizacja w lepszych miesiącach pomagają łagodzić skutki obecnych spadków, ale to wciąż za mało, by mówić o rozwoju.

– Krajowy 25-kilogramowy warchlak kosztuje około 320 zł, a to znacząca część kosztów hodowli – podkreśla Landsman-Ryszka.

Importerzy warchlaków bez dopłat

Dla Ewy Sojki, prowadzącej gospodarstwo w Grodzisku, trudności wynikają także z polityki dopłat

– Nie możemy skorzystać z żadnych rekompensat, ponieważ zakupujemy warchlaki duńskie. To temat tabu – wsparcie dostają tylko rolnicy z polskimi świniami – zaznacza rolniczka. 

Koszt importowanych warchlaków jest wyższy, co dodatkowo obniża konkurencyjność takich gospodarstw. Ewa Sojka dodaje, że mięso z duńskich warchlaków często przewyższa jakością krajowe, jednak brak dopłat stawia takich producentów w trudnej sytuacji.

Obejrzyj nasz reportaż w całości!

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. grudzień 2024 12:02