Dlaczego najwięcej biegunek u prosiąt występuje w dwóch pierwszych tygodniach po odsadzeniu od maciory?
Dlatego wiele biegunek pojawia się po pierwszych dwóch tygodniach po odsadzeniu. Doprowadzają do tego najczęściej trudności w trawieniu podawanej paszy.
Biegunka powoduje osłabienie organizmu, spadek masy ciała, uszkodzenie kosmków jelitowych i gorsze wykorzystanie paszy także w późniejszym okresie. W żołądku wydzielana jest niedostateczna ilość kwasu, co także utrudnia trawienie. Jego wydzielanie jest na odpowiednim poziomie dopiero w 5.–6. tygodniu życia prosiąt, a działanie enzymów trawiennych jest najefektywniejsze w środowisku kwaśnym.
Czytaj więcej: Jak wyeliminować problem biegunek u prosiąt w okresie odsadzenia?
Ponadto przez pierwsze 3–4 dni po odsadzeniu zmienia się budowa powierzchni jelit. Zmniejsza się wysokość kosmków jelitowych, a błona śluzowa staje się cieńsza. Dopiero po kolejnych kilku dniach śluzówka zwiększa swoją powierzchnię wchłaniania pod wpływem działania składników paszy. Może to być przyczyną mniejszych przyrostów masy ciała bezpośrednio po odłączeniu od lochy.
Środki buforujące podawane prosiętom mogą pogorszyć u nich problemy trawienne
Podawanie w tym okresie w paszy surowców zwiększających zasadowość, czyli tzw. buforujących, kiedy wydzielanie kwasu solnego w żołądku i tak jest słabe, może nasilać problemy trawienne i ograniczać wzrost prosiąt.
Zmniejszając poziom buforowania paszy, redukujemy występowanie biegunek i wspomagamy prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
Dominika Stancelewska