Konsumenci chcą włąsciwego traktowania i obchodzenia się ze zwierzętami rzeźnymi
Badanie wykazało również wysoki poziom troski o zapewnienie właściwego obchodzenia się ze zwierzętami, w tym w rzeźniach. Zdecydowana większość opowiedziała się za zakazem obcinania ogonów, chyba że jest to konieczne, ale wówczas z zastosowaniem znieczulenia.
Jeśli chodzi o import żywności spoza Unii Europejskiej, to 84% badanych uważa, że obecna sytuacja powinna ulec zmianie i sprowadzane produkty albo powinny spełniać unijne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt, albo muszą byc oznaczone odpowiednimi etykietami poświadczającymi, jakie standardy były spełnione przy wytworzeniu żywności.
Kupujący są skłonni zapłacić więcej za produkty pochodzące z gospodarstw przyjaznych zwierzętom oraz wolne od antybiotyków
Obecnie systemy znakowania dobrostanu zwierząt nawet w poszczególnych krajach UE znacznie się różnią. Aby zapewnić konsumentom gwarantowane etykietowanie produktów zwierzęcych w aspektach związanych z dobrostanem, unijny system znakowania powinien obejmować wszystkie gospodarstwa. Tym bardziej że coraz więcej krajów popiera pomysł obligatoryjnego oznakowania mięsa i produktów mięsnych. Co więcej, 60% respondentów zadeklarowało, że byliby skłonni zapłacić więcej za produkty pochodzące z systemów przyjaznych dla dobrostanu zwierząt, a około jednej czwartej do 5% więcej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn twierdzą natomiast, że w badaniach przez nich przeprowadzonych konsumenci są skłonni zapłacić więcej, ale za produkty z etykietą "wolne od antybiotyków" niż za te pochodzące z chowu wolnowybiegowego zwiększającego dobrostan.
Zdaniem niemieckich ekspertów, wyniki pokazują, że zdrowie osobiste jest tak naprawdę dla ludzi ważniejsze niż dobrostan zwierząt. Zauważają jednak, że konsumenci mogą nie być świadomi pozytywnego wpływu produkcji wolnowybiegowej na dobrostan zwierząt. Informacje na ten temat przekazywane konsumentom podczas badania poprawiały ich poziom wiedzy, a tym samym chęć płacenia więcej za produkty z etykietą "z wolnego wybiegu". Badanie wykazało również, że względy dobrostanu zwierząt są dla ludzi ważniejsze niż ochrona środowiska.
Dominika Stancelewska