Doktor Marian Porowski podkreślał, że zabiegi wykonane w porodówce będą miały olbrzymi wpływ na cały późniejszy tuczDominika Stancelewska
StoryEditorOdchów prosiąt

Jak skutecznie wzmocnić prosięta przed odsadzeniem?

11.01.2025., 13:00h

Gdy prosięta z niską masą ciała trafią do odchowalni, rolnik ma niewielkie możliwości poprawy ich kondycji i są one podatniejsze na zakażenia. Wysokoplenne lochy coraz częściej rodzą prosięta, które w 3. tygodniu życia mają masę ciała nieprzekraczającą 4–4,5 kg. Aby wzmocnić prosięta przed odsadzeniem, trzeba właściwie zaopatrzyć je w siarę i żelazo, zapobiegać ich wyziębieniu oraz odpowiednio żywić maciory już w czasie ciąży.

Kilka kilogramów więcej przy odsadzeniu to kilkadziesiąt przy sprzedaży tucznika

O konsekwencjach błędów popełnianych przy lochach i prosiętach w okresie okołoporodowym i podczas laktacji mówił na szkoleniu w Trzeku, w powiecie poznańskim dr Marian Porowski, lekarz weterynarii prywatnej praktyki, jeden z najlepszych specjalistów chorób świń w Polsce. Spotkanie o kompleksowej obsłudze loch i prosiąt zorganizowała firma K2Agro.

Im ma się mniejszą wiedzę, tym mniej wątpliwości i łatwiej popełnić błędy. Im więcej wiemy, tym więcej rozterek, ale dzięki temu można lepiej wykorzystać pozyskane informacje. Przy wystąpieniu choroby rolnik liczy na to, że lekarz jak najszybciej opanuje sytuację epizootyczną, ale z drugiej strony gospodarz też powinien spełnić wymagania i być otwartym na sugestie i zalecenia lekarza. Współpraca musi być oparta na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu. Przy mojej 40-letniej pracy zawodowej największym problemem jest brak właściwej dokumentacji, na podstawie której można ocenić efektywność wprowadzanych procedur profilaktycznych i terapeutycznych – uważa ekspert.

Jego zdaniem zawsze warto wdrożyć systemy porównania. Nigdy nie należy być usatysfakcjonowanym, kiedy jest już dobrze. Trzeba też wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia i zarządzać tylko tym, co mamy pod kontrolą.

image
Nieskrócona pępowina również może doprowadzić do przepukliny, jeśli dojdzie do naderwania
FOTO: Dominika Stancelewska

Przed wyproszeniem warto suplementować witaminę K. Co jeszcze warto wiedzieć o żywieniu ciężarnych loch?

Ponieważ nie tylko choroby, ale także żywienie ma wpływ na produkcyjność, a przede wszystkim funkcjonowanie organizmu jako całości i sprawność systemu immunologicznego, najlepsi producenci stosują mikrosuplementację poszczególnych składników, jak kwas foliowy czy witamina D, w paszy, dobraną do poszczególnych faz ciąży, aby maciora urodziła jak najlepsze prosięta.

Ekspert zwracał uwagę na suplementację witaminy K, gdyż jej niedobór spowoduje problemy z krzepliwością nie tylko u loch, ale również u prosiąt. Standardowo powinno być 2,3 mg na kg paszy, maksymalnie 4 mg/kg, gdyż przy większej ilości mogą pojawić się problemy z występowaniem rui.

Pozostało 80% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 13:41