Dominika Stancelewska
StoryEditorProsięta

Kastracja prosiąt: Duńczycy chcą znieczulenia miejscowego

29.03.2025., 16:00h

Chirurgiczna kastracja powoduje całkowite zaprzestanie produkcji androsteronu u samców i pozbycie się knurzego zapachu mięsa. Obecnie przeprowadzanie jej bez znieczulenia jest dopuszczalne wyłącznie u knurków, których wiek nie przekracza 7 dni. Zabieg jednak postrzegany jest jako niehumanitarny i budzi coraz większy sprzeciw społeczeństwa.

Zakaz kastracji świń bez znieczulenia w Niemczech - nowe regulacje

Dlatego w Niemczech od 2021 roku świnie muszą być kastrowane w znieczuleniu ogólnym za pomocą izofluranu lub iniekcji.

Niemcy są pionierem w Europie w zakazie kastracji prosiąt bez znieczulenia i wymagają zagwarantowania całkowitego uśmierzenia bólu podczas zabiegu.

Znieczulenie miejscowe uznano tam za niewystarczające. Przepisy zezwalają na podawanie znieczulenia ogólnego izofluranem przez rolnika lub inną wykwalifikowaną osobę. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia tego zabiegu jest wszechstronne przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Wspierane są również alternatywne metody, jak tucz samców niewykastrowanych i szczepienie przeciwko zapachowi knura.

Czytaj więcej: Kastracja źle wpływa na prosięta z niską masą urodzeniową

Jakie plany ma Ministerstwo Rolnictwa w Danii na regulację przepisów dotyczących kastracji prosiąt?

W Danii nie ma jeszcze regulacji prawnych w kwestii zakazu kastracji bez znieczulenia. Tamtejszy minister rolnictwa Jacob Jensen zapowiedział jednak zaostrzenie polityki w tej sprawie i prawne zapisanie stosowania znieczulenia przy kastracji prosiąt. Jednak, jak podaje branżowa organizacja Landbrug & Fødevarer (L&F), wymóg prawny dotyczący konieczności stosowania znieczulenia będzie miał raczej charakter symboliczny, gdyż od 2019 roku obowiązuje tzw. wymóg branżowy, zgodnie z którym kastracja w znieczuleniu miejscowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczestników duńskiego programu jakości.

image
W Niemczech kastracja prosiąt jest możliwa tylko ze znieczuleniem ogólnym, między innymi z wykorzystaniem znieczulenia wziewnego izofluranem
FOTO: Agrarheute

Wymóg nie ma jednak charakteru prawnego. Według L&F obowiązek ten, obejmujący wymóg znieczulania miejscowego, obejmuje już ponad 99% świń poddawanych kastracji w Danii.

W Danii rośnie liczba knurków poddawanych immunokastracji

Według organizacji ostatnio zwiększył się też tucz knurków i odsetek zwierząt poddawanych immunokastracji, czyli szczepionych preparatem, którego celem jest hamowanie wydzielania przez organizm związków odpowiedzialnych za przykry zapach mięsa. Według L&F obecnie 15% zwierząt ubijanych w Danii to albo niekastrowane samce, albo świnie szczepione. Tuczniki niekastrowane przeznaczane są głównie na rynek krajowy.

Preparat do immunokastracji opracowano kilkanaście lat temu w Australii i Nowej Zelandii, gdzie obecnie jest powszechnie stosowany. Od 2009 roku dopuszczony jest do wykorzystania na terenie całej Unii Europejskiej.

Dominika Stancelewska

Warszawa
13°C
Częściowo słonecznie
wi_00
śr.
wi_00
16°C
5°C
czw.
wi_00
16°C
5°C
pt.
wi_00
20°C
7°C
sob.
wi_00
10°C
-2°C
niedz.
wi_00
3°C
-3°C
31. marzec 2025 16:01